K evropským volbám přišlo nejvíce lidí za posledních 20 let 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Evropské volby skončily 26. května s nejvyšší účastí za dvě dekády. Poslanci během června vytvořili politické skupin a čeká je rozhodování o novém předsedovi Evropské komise.

Politické skupiny v Parlamentu při ustavující schůzi 2.7.2019 

Účast

K letošním volbám přišla více než polovina oprávněných voličů v EU, což znamená nejvyšší účast za posledních 20 let. Tím se také zastavil trend klesající volební účasti: vůbec poprvé od roku 1979, kdy proběhly první přímé volby do EP, se účast v porovnání s předchozími volbami zvýšila.

Více lidí než před pěti lety volilo v celkem 21 zemích EU.

V Česku přišel historicky nejvyšší počet voličů: 28,72 %, což je o 10,52 procentního bodu víc než v roce 2014. Nárůst o deset a více procentních bodů zaznamenalo ještě dalších šest zemí. Ve Španělsku dokonce o 20,51 procentních bodů!

Volební dění v celé Evropě jsme sledovali na našem blogu.

Výsledky

Přesné informace zjistíte na stránce s výsledky, kde si také můžete sestavit kalkulačku většiny.


Politické skupiny

Nově zvolení poslanci se v Parlamentu organizují do politických skupin na základě ideologické spřízněnosti. Při ustavující schůzi 2. července jich bylo zformováno sedm.

Být součástí jedné z politických skupin přináší poslancům větší vliv na formování legislativy či prostor pro vystoupení na plénu. Politickou skupinu přitom musí tvořit minimálně 25 poslanců ze sedmi členských zemí.

Otázky a odpovědi ohledně politických skupin v EP najdete zde.

Volba předsedy Komise

Šéfové států a vlád - Evropská rada - navrhli kandidáty na vedoucí funkce EU, přičemž museli brát v potaz výsledky evropských voleb. Předsedu Evropské komise volí Evropský parlament a mělo by se tak stát v týdnu od 15.7.


Tento článek byl aktualizován 5.7. po ustavující schůzi pléna.