Cenu Karla Velikého pro mladé získal rozhlasový pořad Europhonica 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Letošní cena Karla Velikého pro mladé Evropany míří do Itálie za projekt rádia Europhonica IT, které slouží mladým lidem ke sdílení jejich zkušeností a pohledů na Evropu.

Autorky vítězných projektů 

„Europhonica je vynikajícím příklad přiblížení institucí Evropské unie běžným lidem, aby lépe porozuměli jejímu fungování a aby se mohli více občansky angažovat“, komentoval italský projekt místopředseda Parlamentu Rainer Wieland na předávání ceny v Cáchách.

Ocenění nesoucí jméno Karla Velikého, slavného středověkého panovníka, který spojil velkou část Evropy a podporoval vzdělanost, udílí každoročně Evropský parlament a Nadace Mezinárodní ceny Karla Velikého v Cáchách mladým lidem od 16 do 30 let. Vítězné projekty podporují porozumění mezi mladými lidmi v Evropě a nabízí praktické příklady jejich soužití v rámci evropského společenství.

O cenu se ucházely projekty ze všech 28 členských zemí. Jejich autoři se 30. května zúčastní předání Mezinárodní ceny Karla Velikého generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi, který bude oceněn jako „zastánce evropského společenského modelu“.

Cenu Karla Velikého pro mladé 2019 obdržely následující projekty:

První cena: Italský rozhlasová pořad Europhonica IT

Europhonica je rozhlasová show, která dává prostor nezávislým studentským a univerzitním médiím. Podílejí se na ní lidé hned z několika zemí EU – editorský tým tvoří Francouzi, Italové, Španělé, Portugalci, Řekové a Němci. Pořad je vysílán každý měsíc z Evropského parlamentu ze Štrasburku.

Druhá cena: Finsko – Tvoje evropského občanství (Evropský parlament mladých)

Jde o projekt, který představuje mladým Finům proces rozhodování v EU a také různé evropské kultury. Krom přednášek autoři projektu uspořádali čtyři mezinárodní akce, na nichž mladí lidé debatovali o současných výzvách Evropy. Součástí byla i simulace zasedání a jednání Evropského parlamentu.

Třetí cena: Rakousko – Muslimové proti antisemitismu (Muslimische Jugend Österreich)

Tento projekt je zaměřený na zvýšení povědomí muslimů o antisemitismu z muslimské perspektivy. Součástí projektu byly workshopy s experty a setkání muslimu se židy s cílem podpořit pocit společné rakouské a evropské identity.

Za Českou republiku byl nominován projekt regionálních výběrových konferencí do Evropského parlamentu mládeže, které proběhly v roce 2018 v Litoměřicích a Ostravě. Do každé se zapojilo přes 80 středoškoláků z Česka i zahraničí, aby diskutovali o různých tématech, která hýbou Evropou.

Novinky můžete sledovat na sociálních sítích pod hashtagem #ECYP2019