První plénum 9. funkčního období: co se chystá 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Během první schůze pléna po evropských volbách budou poslanci volit vedení Parlamentu a zřídí parlamentní výbory.

Volba předsedy Evropského parlamentu

Ustavující schůze začne v úterý 2. července v 10:00. Ve středu 3. července si poslanci zvolí svého předsedu na následující dva a půl roku.

Volí se tajným hlasováním, které může mít maximálně čtyři kola.

Kandidáty mohou navrhnout buď politické skupiny nebo alespoň 38 poslanců (jedna dvacetina všech europoslanců). Lhůta pro předložení nominací bude do úterý do 19:00.


Volba místopředsedů a kvestorů Evropského parlamentu

Očekává se, že volba 14 místopředsedů Parlamentu proběhne ve středu, 3. července, a volba 5 kvestorů, kteří řídí administrativní záležitosti týkající se poslanců, ve čtvrtek, 4. července.


Zřízení parlamentních výborů

Parlament bude ve středu hlasovat o počtu členů v jednotlivých výborech a podvýborech. Jména poslanců, kteří v nich zasednou, budou na plénu oznámena ten den večer. Proporcionalita rozdělení křesel v jednotlivých výborech by měla odrážet složení samotného Parlamentu. Který poslanec půjde do kterého výboru je interním rozhodnutím poslaneckých klubů - politických skupin.


Výsledky summitů lídrů EU

Ve čtvrtek proberou poslanci s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Komise Jeanem-Claudem Junckerem výsledky červnových summitů (20.–21. 6. a 30. 6.), které řešily nominace do vedení unijních institucí a také dlouhodobý rozpočet EU pro roky 2021 - 2027 a opatření proti změnám klimatu.