V Karlových Varech zahájen 12. ročník filmové ceny LUX 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Pestré snímky z různých koutů Evropy: objevte deset filmů, které mohou získat filmovou cenu LUX 2019.

Oficiální výběr pro filmovou cenu LUX 2019 nabízí různorodé a neotřelé pohledy na aktuální témata. 

Na 54. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byla 30. června slavnostně vyhlášena desítka filmů, které budou letos soutěžit o cenu LUX. Filmy jsou opravdu ze všech koutů Evropy. Pestrost dobarvuje to, že je mizi nimi politický thriller, dva dokumenty, a čtyři z nich jsou od žen režisérek.

Evropský parlament podporuje původní evropskou kinematografii, protože v ní vidí způsob, jak povzbudit debatu o hodnotách a aktuálních společenských otázkách. Z dnes oznámených deseti filmů budou na konci července vybrány tři. Ty budou otitulkovány do češtiny (a do dalších 23 jazyků EU) a na podzim promítány po celé Evropě.


Výběr ceny LUX 2019


Deset filmů vybraných odbornou porotou zahrnuje hned čtyři režisérky (Teona Strugar Mitevska, Tamara Kotevska, Nora Fingscheidt a Natasha Merkulova), dva dokumenty (Odložený případ Hammarskjöld a Honeyland), výrazné zastoupení malých států (dva filmy ze Severní Makedonie) a evropské koprodukce (polovina výběru jsou koprodukce).

Jako červená nit se těmito různorodými filmy vine téma moci a jejího zneužívání i osud těch, kdo se vůči ní ocitli na okraji, ale snaží se osvobodit a hájit svoji důstojnost a hodnoty.


Deset snímků oficiálního výběru:


 • Clergy (Klér) - Wojciech Smarzowski (Polsko)
 • Cold Case Hammarskjold (Odložený případ Hammarskjöld) - Mads Brügger (Dánsko/Norsko/Švédsko/Belgie/Spojené království/Německo)
 • God Exists, Her Name Is Petrunya - Teona Strugar Mitevska (Severní Makedonie/Belgie/Slovinsko/Chorvatsko/Francie)
 • Her Job (Její práce)Nikos Labôt (Greece/ Francie/Serbia)
 • Honeyland - Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov (Severní Makedonie)
 • Invisibles (Neviditelné)Louis-Julien Petit (Francie)
 • Ray & Liz (Ray a Liz)Richard Billingham (Spojené království)
 • System crasher (Narušitel systému)Nora Fingscheidt (Německo)
 • The Man Who Surprised EveryoneNatasha Merkulova, Aleksey Chupov (Ruská federace/Estonsko/Francie)
 • The Realm (Království )– Rodrigo Sorogoyen (Španělsko/Francie)

  Oficiální výběr byl na KVIFF oznámen poslankyněmi Martinou Dlabajovou a Helgou Trüpel.


KVIFF a co bude dál


Na konci července se dozvíme, které tři filmy postoupí do finále. Bude to vyhlášeno v Římě na tiskové konferenci Giornate degli Autori v úterý 23.7. Tyto tři filmy budou na náklady Evropského parlamentu otitulkovány do všech oficiálních jazyků EU, aby mohly být na podzim promítány po celé Evropě v rámci Filmových dnů LUX 2019. Nakonec to budou poslanci EP, kdo rozhodnou o laureátovi filmové ceny LUX. Vyhlášení proběhne na plénu ve Štrasburku 27. listopadu 2019.


Cena diváků za rok 2018


Jak již bylo řečeno, o vítězi rozhodují europoslanci. Všichni diváci mají nicméně také své slovo, protože během Filmových dní LUX mohou dát hlas svému favoritu a k tomu mohou být vylosováni, aby tuto diváckou cenu osobně vyhlásili právě v Karlových Varech. Letos ji předávala maďarská nezávislá novinářka Barbara Majsa, též šéfredaktorka Cinema Scandinavia, do rukou režiséra Benedikta Erlingssona za jeho film Žena na válečné stezce.


Proč organizuje Parlament filmovou cenu?


Evropský parlament cenou LUX podporuje původní evropskou tvorbu konkrétně tím, že pomáhá distribuci filmů, která je jinak achilovou patou evropské kinematografie. Mimo jiné díky otitulkování se filmy dostanou k divákům po celé Evropě. Kinematografie má totiž podle poslanců potenciál vyvolat debatu o evropských hodnotách a rozvíjí kulturní rozmanitost.


Další informace:
Jindřich Pietras, mobil: +32 473 852 649

jindrich.pietras@ep.europa.eu