Shrnutí pléna: volba vedení Parlamentu, ustavení výborů 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Na ustavující schůzi první červencový týden si poslanci zvolili vedení. Předsedou EP je Ital David-Maria Sassoli a mezi místopředsedy dva Češi: Dita Charanzová a Marcel Kolaja.

Po evropských volbách na konci května byla schůze od 2. – 4. července ve Štrasburku prvním plénem nově ustaveného parlamentu, přičemž se poslanci zformovali do sedmi politických skupin.

Předsedou na první polovinu pětiletého funkčního období byl 3. července zvolen italský sociální demokrat David-Maria Sassoli.

Vedle předsedy zvolili poslanci ze svých řad také 14 místopředsedů – dva z nich jsou z Česka – a 5 kvestorů. Ti společně tvoří takzvané předsednictvo, které rozhoduje o všech záležitostech týkajících se vnitřního fungování Parlamentu. Má k tomu řadu administrativních a finančních pravomocí.

Výbory a podvýbory

Ustavující schůze dále schválila, kolik europoslanců bude stálými členy dvaceti výborů a dvou podvýborů. O náhradnících (kterých je v každém výboru stejný počet jako stálých členů) rozhodnou politické kluby během července. V druhém červencovém týdnu si výbory na svých ustavujících schůzích zvolí své vedení.

Nominace do vedoucích funkcí EU


Plénum skončilo ve čtvrtek 4. července debatou s předsedou Evropské rady Tuskem o výsledcích summitu lídrů EU, který se sešel pár dní předtím. Poslanci ostře kritizovali způsob, jakým šéfové států a vlád vybrali kandidáty na vedoucí posty unijních institucí. Ignorovali přitom totiž princip takzvaného spitzenkandidáta. Evropský parlament by měl o kandidátce na předsedkyni Evropské komise hlasovat na plénu v týdnu od 15. července.