Poslanci zvolili italského sociálního demokrata Davida Sassoliho předsedou Parlamentu 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

David Sassoli byl zvolen předsedou nově ustaveného Parlamentu ve středu 3. července v druhém kole volby.

David-Maria Sassoli byl zvolen hlasy 345 poslanců. V druhém kole volby bylo přitom ke zvolení potřeba 334 ze 667 platných hlasů. Funkční období nového předsedy EP je dva a půl roku.

Sassoli, třiašedesátiletý bývalý televizní novinář, je poslancem Evropského parlamentu za italské sociální demokraty od roku 2009. Předsedou EP bude do ledna 2022, kdy se v polovině mandátu volí nové předsednictvo.


Před volbou připomněl, že v evropských volbách 23. - 26. května přišlo k urnám mnoho nových voličů a zdůraznil, že Parlament má vůči nim odpovědnost: „Voliči nám dali mandát, protože věří v naši instituci, věří v demokracii a ve svobodné volby. Nesmíme je zklamat. “

„Během tohoto funkčního období musíme být na čele nutné modernizace a důležitých změn, které Evropa potřebuje, aby byla silnější,“ dodal.


Dva čeští místopředsedové Parlamentu

Po volbě předsedy následovala tentýž den (3. července) volba místopředsedů EP. V prvním kole byla mezi jinými zvolena česká poslankyně Dita Charanzová za liberály a v druhém Marcel Kolaja za skupinu Zelených. Česko má tak historicky poprvé dva ze čtrnácti místopředsedů Parlamentu.

David-Maria Sassoli