Fakta a čísla: jak vypadá nový Parlament 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Parlament devátého funkčního období 2019 - 2024 je už na první pohled jiný. Vybíráme pár zajímavostí ze statistik.

Nový parlament v číslech 

Nové tváře, omlazení a více žen

Po evropských volbách na konci května 2019, kdy přišlo volit nejvíce Evropanů za posledních dvacet let, byl nový Evropský parlament ustaven na plenárce ve Štrasburku 2. července 2019. Toto deváté funkční období potrvá do jara 2024.

Nový parlament rovná se mnoho nových tváří: 61 % poslanců Evropského parlamentu je nových.

Nový parlament má také lepší skóre zastoupení žen: aktuálně je europoslankyň 41 %. Pro srovnání v předchozím období jich bylo 36,5 %.

Průměrný věk poslance je 49 a půl let. Oproti tomu na začátku minulého - osmého funkčního období zasedli do lavic Parlamentu poslanci v průměrném věku 53 roků. Nejmladší je jednadvacetiletá europoslankyně Kira Peter-Hansen z Dánska. Naopak nejstarší 82 letý Silvio Berlusconi z Itálie.

Celkem 751 poslanců bylo zvoleno za 190 politických stran ve 28 členských státech. V Evropském parlamentu se pak podle politické příslušnosti spojili do sedmi politických skupin - o jednu méně než v předchozím funkčním období. 57 Poslanců zůstalo nezařazených.


Poslankyně a poslanci z Česka

Za Českou republiku bylo zvoleno 21 zástupců v EP, z toho 33 % jsou ženy. Oproti minulému funkčnímu období si české europoslankyně polepšily o skoro devět procentních bodů, ale oproti celoparlamentnímu průměru (41 % žen) stále pokulháváme.

Nováčků mezi českými poslanci je jedenáct, takže 52,4 %, a průměrný věk je 46,1 let. Nejmladší mezi Čechy je Markéta Gregorová, 26 let, a nejstarší Ivan David, 66 let.


9. funkční období Evropského parlamentu

znovuzvolení poslanci

39 %

nově zvolení poslanci

61 %

ženy

41 %

muži

59 %

nejmladší poslankyně

21 let

nejstarší poslanec

82 let

průměrný věk poslanců

49,5

politických skupin

7