Hlavní body pléna: hlasování o šéfce Komise, situace ve Středomoří 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Druhá schůze pléna nově ustaveného Parlamentu má především za úkol zvolit předsedu Evropské komise. Bude se zabývat také rotujícím předsednictvím EU a humanitárními nevládkami ve Středomoří.

Nová šéfka Evropské komise?


V úterý 16. července ráno před poslance předstoupí Ursula von der Leyen, kterou Evropská rada nominovala do čela evropské exekutivy. Představí svou vizi a plány na příštích pět let a jednotlivé politické skupiny k tomu v debatě zaujmou své stanovisko. Tentýž den by se mělo o nominaci současné německé ministryně obrany rovnou hlasovat (v 18h).


Aby se stala předsedkyní Evropské komise, potřebuje podporu absolutní většiny poslanců (50 % + 1). To znamená, že ji musí podpořit nejméně 376 poslanců. Pokud se tak stane, von der Leyen bude první ženou na čele unijní exekutivy.


Rumunské a finské předsednictví EU


V úterý poslanci zhodnotí výsledky rumunského předsednictví, které skončilo v červnu, s rumunskou premiérkou Vioricou Dăncilă. Od začátku července předsedá Radě EU Finsko a jeho plány proberou poslanci s finským premiérem Anttim Rinnem ve středu.


Meziparlamentní delegace


Ve středu se hlasováním potvrdí, kolik poslanců budou mít jednotlivé delegace. Ty udržují vztahy se třetími zeměmi, regiony nebo mezinárodními organizacemi v zájmu šíření evropských hodnot.


Humanitární pomoc ve Středomoří


Rovněž ve středu budou poslanci debatovat o humanitární pomoci ve Středomoří, k níž mají členské státy velmi odlišná stanoviska. Mimo jiné se bude jednat o případu kapitánky Caroly Rackete, která byla zadržena poté, co ve stavu nouze bez povolení vplula do přístavu na italském ostrově Lampedusa. Na lodi přepravovala čtyřicet lidí zachráněných na moři.