Hlavní výsledky pléna: stanovisko k brexitu, podpora prezidentce ECB, rozvrh slyšení komisařů

Poslanci podpořili postoj EU v současném vývoji brexitu a dali zelenou Christine Lagarde do čela Evropské centrální banky. Politické vedení EP schválilo harmonogram slyšení.

5 čísel vystihujících to hlavní ze zářijové plenárky ve Štrasburku

Poslanci znovu potvrdili svou podporu „řízenému Brexitu“ založenému na stávající dohodě o odstoupení včetně irské pojistky s tím, že jsou otevřeni možnému odkladu a prodloužení vyjednávacího období podle článku 50, pokud o to Spojené království požádá.


V úterý dostala Christine Lagarde podporu Evropského parlamentu, aby se stala příští prezidentkou Evropské centrální banky. Lagarde má od 1. listopadu vystřídat Maria Draghiho a stane se tak první ženou na čele ECB.


Před summitem OSN o změně klimatu v New Yorku poslanci vyzvali EU, aby posílila opatření proti globálnímu oteplování. Diskutovali také o reakci na lesní požáry v amazonském pralese.


Ve středu plénum schválilo dodatečné finanční prostředky na programy EU v oblasti výzkumu a mládeže. Program EU na financování výzkumu Horizont 2020 získá o 80 milionů eur víc a program mobility mládeže Erasmus + 20 milionů eur.


Poslanci vyzvali Komisi, aby přesvědčila Evropský patentový úřad, aby neuděloval patenty na rostliny a semena získaná konvenčním šlechtěním, jako je křížení.


Ve čtvrtek schválilo politické vedení Parlamentu podrobný rozvrh slyšení kandidátů na komisaře, která začnou 30. září. Česká kandidátka Věra Jourová je pozvána na pondělí 7. října.


Politické skupiny navrhly celkem sedm kandidátů na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Sacharovova cena se uděluje každý rok jednotlivcům nebo organizacím zasazujícím se za lidská práva a svobodu projevu. Jejím laureátem za rok 2018 je ukrajinský filmový režisér a odpůrce anexe Krymu Oleh Sencov, který byl nedávno propuštěn z ruského vězení

Odkazy

Parlament na sociálních sítích