Sdílet tuto stránku: 

Články 

Balíček cigaret        

Předcházet tomu, aby tabákový průmysl získával nové kuřáky mezi mladými lidmi, je hlavním cílem aktualizace pravidel pro tabákové výrobky, kterou 26. února 2014 schválil Evropský parlament. Kouření, které má na svědomí kolem 700 tisíc lidských životů ročně, je v EU hlavní příčinou úmrtí, kterým šlo předejít. I když počet kuřáků v EU klesá, stále kouření holduje každý čtvrtý Evropan. A 94 % kuřáků začne kouřit před 25. rokem věku.

Elektronické cigarety budou prodávány buď jako léčiva nebo jako tabákové výrobky        
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Poslanci ve středu schválili návrhy na revizi tabákové směrnice EU, jejímž cílem je učinit tabákové výrobky méně atraktivní pro mladé lidi. Směrnice, jejíž text byl již neformálně dohodnut s ministry zdravotnictví EU, by měla zavést povinná zdravotní varování pokrývající 65 % plochy balíčku. Elektronické cigarety budou regulovány buď jako léčiva, budou-li napomáhat odvykání kouření, anebo jako tabákové výrobky.

Linda McAvan během rozhovoru        

Nová pravidla pro tabákové výrobky, přijatá 8. ŕíjna Evropským parlamentem, mají snížit pravděpodobnost, že mladí lidé propadnou kouření. Britská členka skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů Linda McAvan nyní povede jednání s Radou o konečném znění právních předpisů. Povídali jsme si s ní o tom, jak nová pravidla pomohou odradit mladé lidi od toho, aby začali kouřit, a jaký dopad budou mít na kuřáky e-cigaret.

Články 

cigareta típnutá v želatinovém bonbonu ve tvaru srdce        

Zdravotní varování budou pokrývat dvě třetiny povrchu cigaretových krabiček a e-cigarety bude možné volně koupit v obchodech: tak zní nová pravidla, která dnes schválil Evropský parlament. Směrnice, na jejímž znění se Parlament předběžně dohodl s členskými zeměmi, má snížit přitažlivost tabákových výrobků pro mládež. E-cigarety budou regulovány jako léčivé přípravky, pokud bude výrobce tvrdit, že mají léčivé nebo preventivní účinky, jinak se na ně bude pohlížet jako na tabákové výrobky.

pašované cigarety v rozřezané pneumatice        

Kvůli nezákonnému obchodu s cigaretami přicházejí členské země EU na daních ročně o 10 miliard eur, říkají odhady Evropské komise založené na množství zabavených pašovaných cigaret. Členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu 22. ledna jednali s odborníky o tom, jakou roli v tomto případě hrají velké tabákové firmy, a jak by šlo situaci změnit. “Představa, že v boji proti pašování vítězíme, asi není tak úplně pravdivá,” řekl místopředseda výboru, belgický poslanec za Zelené Bart Staes.

©BELGA/BELPRESS/P.Turpin        
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Parlament v úterý schválil návrh legislativy, jehož cílem je učinit tabákové výrobky méně atraktivní pro mladé. Všechny balíčky by měly obsahovat zdravotní varování pokrývající 65% jejich plochy. Ovocné a mentolové příchutě a malé balíčky by měly být dle poslanců zakázány a elektronické cigarety by měly být regulovány v režimu pro léky, ovšem pouze pokud jsou představovány jako přípravky k léčbě či prevenci nemocí.

Infografika o počtech kuřáků v EU        

Kouření je v EU se zhruba 700 tisíci obětí ročně hlavní příčinou úmrtí, kterým šlo předejít. Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin 11. července hlasoval ve prospěch nových pravidel, která by měla počty kuřáků omezit, a zejména odradit mladé od toho, aby s kouřením vůbec začínali. Mezi návrhy patří například zákaz cigaret s příchutěmi a tzv. slimek, a větší plocha pro zdravotní varování na obou stranách krabiček.

Články 

2 e-cigarety        

Elektronické cigarety bývají prezentovány jako řešení pro kuřáky, kteří chtějí s kouřením přestat, ale nejsou schopni překonat svou závislost na nikotinu. Jenže jak je to s bezpečností e-cigaret? Měli bychom pro ně mít stejná pravidla, jako pro léčiva, nebo jako pro tabákové výrobky? 7. května jednali během semináře, který je součástí práce na přezkumu směrnice o tabákových výrobcích, o e-cigaretách poslanci společně s odborníky.

Video        

Před rozhodujícím hlasováním na zářijové plenární schůzi nám dvě poslankyně z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin vysvětlily své názory na novou reformu tabákových výrobků, které dal výbor zelenou 10. července.