Sdílet tuto stránku: 

Články 

skupina mladých lidí        

Erasmus, oblíbený studentský výměnný program, rozpíná křídla. Jeho další fáze, pojmenovaná „Erasmus+“ (Erasmus pro všechny), se bude týkat vzdělávání, odborné přípravy, mládeže, a poprvé i sportu. Evropský parlament schválil program Erasmus pro všechny 19. listopadu 2013.

Skupinka studentů na trávníku před školou © Belga/Easyphotostock/T. Olson        

Erasmus stále roste a trhá rekordy! V akademickém roce 2012-2013 v rámci jednoho z nejpopulárnějších programů EU studovalo nebo absolvovalo stáž v zahraničí 270 tisíc studentů. A v budoucnu by toto číslo mělo ještě růst, protože letos v září se rozbíhá nový a vylepšený program Erasmus +, který získal značnou podporu Evropského parlamentu. Jaké jsou nejoblíbenější studentské destinace a ze kterých zemí pochází nejvíc účastníků programu? Připravili jsme pro vás pár čísel.

Doris Pack        

Mobilita studentů je pro mladé lidi nepochybně jedním z největších přínosů života v EU. A známý program Erasmus, kterého ročně využívá přes 230 tisíc studentů, se právě dočkal nové podoby. Nový program Erasmus +, na který je vyčleněno 14 miliard eur, umožní studium, odbornou přípravu nebo dobrovolnickou činnost v zahraničí více než 5 milionům mladých lidí. O programu, kterému dal 5. listopadu zelenou parlamentní Výbor pro kulturu a vzdělávání, jsme mluvili se zpravodajkou Doris Pack.

Key number

3 mil.   studentů se zúčastnily programu Erasmus od roku 1987.

Sdílet tento výrok: 

Články 

MArtin Schulz a Vytautas Leskevicius podepisují Erasmus+ (nahoře), Martin Schulz, Doris Pack a Vytautas Leskevicius se studenty po podpisu        

Už je to jisté: 1. ledna 2014 vstupuje v platnost nová podoba nejpopulárnějšího evropského studentského programu. Erasmus+, známý také jako Erasmus pro všechny, byl 11. prosince podepsán předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a zástupcem Rady Vytautasem Leskeviciusem. S rozpočtem ve výši více než 14 miliard eur na léta 2014-2020, tedy téměř dvojnásobným oproti svému předchůdci, umožní program více než 4 milionům mladých Evropanů studovat nebo absolvovat stáž v zahraničí.

Infografika o Erasmu        

Výměnný program pro studenty a učitele Erasmus, jehož pokračování ohrozil nedostatek prostředků v rozpočtu EU na rok 2012, je pro tuto chvíli mimo nebezpečí. Evropský parlament 12. prosince schválil opravný rozpočet EU na rok 2012 ve výši 6 miliard eur i nový rozpočet na rok 2013. Od založení Erasmu koncem 80. let 20. století si studium nebo práci v zahraničí vyzkoušely téměř 3 miliony studentů a učitelů. A díky Parlamentu tohle číslo poroste. Další údaje o Erasmu vám přináší naše infografika.

© BELGA/EASYFOTOS/CHROMORANGE/K.NI        
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Parlament v úterý schválil nový program Erasmus+, který bude financovat příspěvky studentům, pedagogům, školitelům a učňům na studium v EU. O příspěvky se také budou moci hlásit mladí lídři, dobrovolníci, sportovci a ženy. Nový nástroj na garanci půjček umožní rovněž studentům magisterských programů získat lacinější půjčky na studium v zahraničí.

Tisková zpráva 

"Erasmus+", is set to be the EU's next programme for education, training, youth and sport, following an agreement confirmed by Parliament negotiators and the Council on Wednesday. The overall budget for the new programme is subject to approval of the EU's overall multi-annual financial framework (MFF) for that period.

Články 

Díky programu Erasmus se za 25 let podívaly na zahraniční školy téměř 3 milióny studentů a učitelů ©BELGA_BELPRESS_Philippe Turpin        

Výměnný program Evropské unie pro studenty a učitele, pojmenovaný po holandském učenci Erasmu Rotterdamském oslavuje čtvrtstoletí své existence. Za tu dobu se pomocí grantů programu Erasmus podívaly do škol v zahraničí téměř 3 milióny studentů a učitelů.

Články 

Erasmus na YouTube