Poslanci vítají známky naděje na Ukrajině a vyzývají EU, aby stála vůči Rusku čelem 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Poslanci vítají podpis příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, ale obávají se, aby se ruské jednotky nepřeskupily s cílem pokračovat v ofenzivě. ©Belga/AFP/F.Monteforte  

Evropský parlament vítá známky naděje směrem k dosažení míru na Ukrajině, jakož i nově ratifikovanou asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou, zároveň se však obává skutečných záměrů Ruska v rámci nevyhlášené “hybridní války”. Ve čtvrtek schváleném usnesení poslanci také vyzývají EU, aby vůči Rusku stála čelem a více podporovala unijní zemědělce, které zasáhly zákazy dovozu do Ruska.

 

Poslanci vítají nově schválené zákony o zvláštním statusu okresů doněcké a luhanské oblasti a o amnestii, které schválil ukrajinský parlament dne 16. září, jako “důležitý příspěvek k uvolnění napětí.”

 

Dohoda mezi EU a Ukrajinou nebude měněna

 

„Nyní i v budoucnu“ je vyloučeno měnit dohodu mezi EU a Ukrajinou o přidružení a obchodu, kterou v úterý současně schválily ukrajinský parlament a Evropský parlament, a to i napříč tlaku ze strany Ruska, zdůrazňují poslanci. Členské státy EU vyzývají, aby urychleně přistoupily k ratifikaci dohody na národní úrovni.

Poslanci vítají podpis minské dohody o příměří a odsuzují skutečnost, že dohoda je neustále porušována zejména ruskými a separatistickými jednotkami. Zároveň se poslanci obávají, aby příměří nebylo pro Rusko “záminkou k přeskupení vojsk” s cílem “pokračovat v ofenzivě”.


Unijní sankce jsou opodstatněné a musí být posíleny

 

Evropský parlament podporuje poslední kolo unijních sankcí vůči Rusku a ruské “odvetné sankce” označuje za “neopodstatněné.” EU poslanci vyzývají, aby zvážila vyloučení Ruska ze spolupráce v oblasti civilního využití jaderné energie a ze systému Swift.


Poslanci rovněž vítají rozhodnutí francouzské vlády pozastavit dodávku vrtulníkových lodí Mistral do Ruska a vyzývají členské státy EU, aby zaujaly obdobný postoj, pokud jde o export v oblasti zbraní a materiálu dvojího využití, jenž není předmětem rozhodnutí o unijních sankcích.


Poslanci dále vyzývají EU, aby regulovala podíl smluvních stran z řad třetích osob v odvětví skladování plynu, propojení vedení a zařízení zpětného chodu. Členské státy Parlament vyzývá, aby zrušily plánované dohody s Ruskem v odvětví energetiky, včetně plynovodu South Stream.


Parlament zdůrazňuje potřebu nezávislého, rychlého a úplného vyšetření příčin sestřelení letounu společnosti Malaysian Airlines MH17, kterým byla pověřena nizozemská bezpečnostní komise, jakož i potřebu postavit jeho viníky před soud.


Trvá nicméně na tom, že musí existovat politické, nikoli vojenské řešení krize na Ukrajině a zdůrazňuje, že sankce mohou být vzaty zpět a odstupňovány, pokud se situace na Ukrajině zlepší. EU poslanci vyzývají k usnadňování dialogu mezi Ukrajinou a Ruskem.

 

Více prostředků pro unijní zemědělce zasažené ruským zákazem dovozu


Rozpočet ve výši 125 milionů EUR na zmírnění dopadů ruských zákazů dovozu na unijní zemědělce by měl být navýšen. Dle poslanců by měl být také rozšířen na větší množství výrobků. Parlament rovněž vyzývá k větší propagační činnosti za účelem posílení přítomnosti EU na alternativních trzích, aby se zabránilo přebytkům na unijním trhu. Nové prostředky by měly být využity z jiných než zemědělských fondů, neboť krize je “především politické povahy.”


Výzva k propuštění důstojníka estonské kontrašpionáže


Poslanci také důrazně odsuzují nezákonný únos důstojníka estonské kontrašpionáže z území Estonska do Ruska a vyzývají ruské orgány, aby pana Kohvera “okamžitě propustily a umožnily mu bezpečný návrat do Estonska.” Odsuzují rovněž únos a brutální usmrcení honorárního konzula Litvy v Luhansku Mykoly Zelence.


 
 

Postup: Nelegislativní usnesení