Světový den životního prostředí: co dělá Evropský parlament pro řešení problému změny klimatu

„Zvyšujte svůj hlas, ne mořskou hladinu": tak zní motto letošního Světového dne životního prostředí, který si připomínáme právě dnes. Letošní den je věnován tématu malých ostrovů a změny klimatu. Evropský parlament v reakci na globální oteplování přijímá například právní předpisy, které mají snížit emise skleníkových plynů, a podporuje nízkouhlíkovou ekonomiku v EU.

čápi na jezeře
5. června si připomínáme Mezinárodní den životního prostředí.

V rámci boje proti globálnímu oteplování se EU i celý svět snaží snížit emise skleníkových plynů. Jen v loňském roce Parlament mimo jiné schválil opatření na podporu energetických úspor, opatření pro snižování emisí CO2 ze silniční dopravy, povinné označování energetické účinnosti elektrospotřebičů a přísnější normy pro fluorované plyny v klimatizacích a mrazničkách.


Parlament také podpořil vývoj biopaliv druhé generace a schválil plány na zmrazení dražby některých povolenek na emise CO2 v rámci evropského systému obchodování s emisemi, aby tak podpořil nízkouhlíkové inovace. Poslanci letos podpořili i plány na omezení používání nejběžnějších plastových tašek alespoň o 80 % do roku 2019 .


Klimatické cíle by měly být ambiciózní a závazné


Parlament požadoval ještě ambicióznější a závazné cíle v oblasti klimatu a to jak v EU, tak v celém světě. V únoru poslanci vyzvali k 40% snížení emisí CO2 oproti úrovni z roku 1990, 30% cíli pro podíl obnovitelných zdrojů energie a 40% cíli v oblasti energetické účinnosti do roku 2030. Opakovaně také vyzývali Evropskou unii, aby projevila větší ambice při jednáních o nové globální dohodě o změně klimatu, která by měla být přijata Konferencí o klimatu v Paříži v prosinci 2015.