Sdílet tuto stránku: 

Články 

Antonio Tajani        

V polovině současného funkčního období volili poslanci nové vedení Parlamentu a Antonio Tajani se stal jeho předsedou. Vystřídal tak po pěti letech v čele Martina Schulze a povede EP až do příštích voleb v roce 2019. Ital z klubu lidovců zvítězil s 351 hlasy ve čtvrtém kole v úterý 17. ledna 2017 nad svým kompatriotem z klubu socialistů Giannim Pittellou, pro kterého hlasovalo 282 poslanců. Ve středu 18. ledna se dále volilo 14 místopředsedů a 5 kvestorů; jedním z místopředsedů je Pavel Telička.

ilustrace kdo je kdo v novém předsednictvu        

Poslanci zvolili předsedou Parlamentu Antonia Tajaniho v úterý 17. ledna a ve středu 18. ledna pokračovali dalšími volbami. Vybrali 14 místopředsedů a 5 kvestorů, kteří budou chod Parlamentu vést do roku 2019; do konce současného funkčního období. Jedním z místopředsedů se stal český poslanec Pavel Telička. V této infografice se dozvíte, kdo další byl zvolen.

Články 

Tisková zpráva 

Po dvou kolech tajné středeční volby zvolili poslanci 14 nových místopředsedů Evropského parlamentu. V prvních dvou kolech volby potřebovali kandidáti na své zvolení získat absolutní většinu odevzdaných hlasů. Noví místopředsedové vzešli ze šesti politických skupin. Poslanci také volili pět kvestorů.

Videoreportáž: hlavní události dvanáctihodinové dramatické volby nového předsedy EP Antinia Tajaniho        

První den voleb nového vedení Evropského parlamentu byl vyčerpávající a plný překvapení: volilo se nakonec ve čtyřech kolech. V úterý 17. ledna pozdě večer z klání vyšel vítězně kandidát poslaneckého klubu lidovců Antonio Tajani. Ve svém prvním projevu ocenil demokratický průběh voleb a přislíbil zastupovat zájmy všech poslanců.