Bezpečnost na silnicích: asistenční systémy pro řidiče by měly být povinné 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Automatické brzdy, které rozpoznají chodce, nebo chytré usměrnění rychlosti. Podle poslanců by systémy na podporu řízení měly být povinnou součástí všech nových aut.

Na evropských silnicích každoročně zemře 25 000 lidí, stovky tisíc odnesou dopravní nehody zraněním a zhruba 90 % všech těchto nehod jde na vrub lidského pochybení.

 

Technologie budoucnosti


Jeden pár očí navíc a mozek robota jako součást auta mohou zachránit život. Podobně automatické brzdy a rychlostní asistent, který rozpozná chodce a cyklisty, nebo systém, který zpomalí auto, aby zabránil srážkám a usnadní řidičům dodržování povolené rychlosti. Existují i systémy, které silným zvukovým signálem upozorní na vybočení z pruhu nebo dokonce auto nasměrují zpět na správnou trasu. Ne, tohle není sci-fi. Jde o skutečné doplňky pro vozidla, na silnicích se s nimi ovšem setkáte jen u dražších modelů. Řidičům umožňují lépe a rychleji reagovat v krizových situacích.

 

Nesporných výhod si všimli i poslanci a chtějí, aby byly doplňky povinné pro všechny nové modely vozidel. Návrh odsouhlasili na plénu v úterý 14. listopadu.

 

„Řidiči, chodci, cyklisti - každý někdy udělá chybu. V těchto případech hrají automatické asistenční systémy roli druhého pilota, který může nehodě svou pomocí předejít,“ uvedl zpravodaj, německý poslanec za křesťanské demokraty Dieter-Lebrecht Koch.

 

Zlevnit bezpečnostní vymoženosti


Tyto i další asistenční systémy byly donedávna standardem jen u exkluzivních modelů, nyní už je najdete i u běžnějších typů aut. U tří čtvrtin nových vozidel ovšem technologické vymoženosti stále chybí a to zejména kvůli vyšší ceně.

 

Poslanci přicházejí s návrhem, kterým chtějí zlepšit bezpečnost na evropských silnicích celkově a ne jenom v závislosti na kupní síle Evropanů. Zařízení, která se již prokázala jako užitečná a jsou na trhu k dispozici za rozumnou cenu, by se měla povinně instalovat do všech nových aut. Patří mezi ně například automatické záchranné brzdy, které rozpoznají chodce a cyklisty.

 

„Taková auta by měla být dostupná pro všechny a právě plošné zavádění nových technologií by snížilo náklady a cenu. Cena aut se pak nebude pohybovat v nějakých astronomických částkách, budou prostě jen o něco dražší než ta obyčejná,“ vysvětluje poslanec Koch svou představu.

 

Poslanci chtějí bezpečnost na vozovkách posílit i tím, že by byla všude v EU snížena hranice alkoholu v krvi na nulu u profesionálních řidičů a čerstvých držitelů řidičského průkazu.