Sdílet tuto stránku: 

Články 

Články 

Podmínky pro vyjednávání o brexitu        
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Převážnou většinou (516 hlasů pro, 133 proti, 50 se zdrželo hlasování) schválili poslanci ve středu usnesení, v němž oficiálně stanovují zásady a podmínky Evropského parlamentu pro svůj souhlas s budoucí dohodou o vystoupení UK z EU. Jakákoliv dohoda, jež vzejde z jednání mezi EU a UK, bude muset získat také souhlas Evropského parlamentu.

Video o brexitu a Irsku        

Evropský parlament trvá na tom, aby jednání o brexitu zohlednila mimořádnou situaci v Irsku včetně otázky mírového procesu v Severním Irsku.

Články 

Ilustrace ustanovení článku 50 Smlouvy o EU        

Vláda Spojeného království dnes oficiálně oznámila svůj záměr vystoupit z Evropské Unie s využitím článku 50 Smlouvy o EU. Unie a Británie mají tedy od 29. března 2017 dva roky na to, aby vyjednali svůj rozvod. Vedle toho se budou muset domluvit na podobě budoucích obchodních vztahů, ačkoliv tato jednání budou zřejmě trvat mnohem déle než dva roky. Shrnujeme hlavní postup a roli Parlamentu v brexitu.

.Konference předsedů po aktivaci čl. 50 SEU vládou UK 

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Konference předsedů EP podpořila návrh usnesení vypracovaný předsedy čtyř politických skupin a Výborem pro ústavní záležitosti. V návrhu stanovují své podmínky pro konečné přijetí Evropským parlamentem dohody o vystoupení UK z EU. O navrženém usnesení se bude debatovat a hlasovat na plenárním zasedání příští středu.

Brexit talks: President Tajani in London        

Ve čtvrtek 20. dubna jednal předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani v Londýně s britskou premiérkou Theresou May o vystoupení její země z EU. Parlament k průběhu a výsledku vyjednávání brexitu již přijal stanovisko 5. dubna a Tajani během rozhovorů s premiérkou zdůrazňoval hlavně zájmy běžných Evropanů i Britů. „Vzkaz Evropského parlamentu je jasný: Naší hlavní prioritou je hájit práva občanů,“ řekl a pozval premiérku, aby vystoupila v Evropském parlamentu.

Videoreportáž: Jaká práva mají občané Evropské unie        

Spojené království a Evropská unie za několik týdnů zahájí vyjednávání o podmínkách vystoupení a jakákoliv dohoda o nových vzájemných vztazích bude muset být schválena Evropským parlamentem. Plénum bude zítra diskutovat a následně hlasovat o parlamentních prioritách pro tato jednání. Klíčovým východiskem pro poslance je zajištění práv občanů. Ve videoreportáži shrnujeme, jaká práva občané Evropské unie vlastně požívají a co je ve hře.

infografika ilustrující, kolik občanů přímo zasáhne brexit        

Zřejmě nejvíc dopadne brexit na víc než tři miliony cizinců s pasem EU, kteří žijí ve Spojeném království, ačkoliv jenom někteří z nich mohli sami hlasovat v referendu o setrvání respektive vystoupení. Evropští vyjednavači chtějí v nadcházejících jednáních s Londýnem co nejdřív dosáhnout dohody o právech občanů EU v UK. Parlament k tématu tento týden organizuje veřejné slyšení. Naše infografika ilustruje situaci těch, kterých se brexit dotkne v první linii.