Brexit: prioritou ve vyjednáváních budou pro poslance zájmy občanů

Spojené království a Evropská unie za několik týdnů zahájí vyjednávání o podmínkách vystoupení a jakákoliv dohoda o nových vzájemných vztazích bude muset být schválena Evropským parlamentem. Plénum bude zítra diskutovat a následně hlasovat o parlamentních prioritách pro tato jednání. Klíčovým východiskem pro poslance je zajištění práv občanů. Ve videoreportáži shrnujeme, jaká práva občané Evropské unie vlastně požívají a co je ve hře.

Jaká práva mají občané Evropské unie

Když před týdnem ve středu 29. března vláda Spojeného království oficiálně oznámila svůj záměr vystoupit z Evropské Unie s využitím článku 50 Smlouvy o EU, odstartovala tak zřejmě dlouhý a náročný proces vyjednávání.

Půjde v nich v první řadě o to, co se stane s občany UK žijícími v EU a naopak občany EU žijícími na ostrovech. Návrh usnesení, o kterém budou hlasovat poslanci na plénu ve středu 4. dubna, žádá, aby s nimi bylo spravedlivě zacházeno, a zdůrazňuje, že práva a zájmy Evropanů i Britů musí mít při jednáních naprostou prioritu. Podle poslanců by se na postavení a práva občanů měly uplatňovat zásady reciprocity, rovnosti a nediskriminace.

Mezi priority dále patří:

  • Jednání by měla být vedena v dobré víře a zcela transparentně;
  • bezpečnost včetně obranné spolupráce na jedné straně a budoucí hospodářský vztah na straně druhé nemohou být předmětem výměnného kompromisu;
  • mírový proces v Severním Irsku musí pokračovat a je nutné zajistit, aby nedošlo ke zpřísnění ostrahy hranice;
  • Spojené království musí dostát všem svým závazkům včetně rozpočtových;
  • jednání o podmínkách budoucích vztahů mohou začít, pouze pokud by se podařilo dosáhnout významného pokroku při jednáních o dohodě o vystoupení UK z EU;
  • vybírání třešniček je nepřípustné: být členem jednotného trhu znamená respektovat jeho čtyři svobody pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu;
  • nemohou být vedena separátní jednání se třetími zeměmi nebo s jednotlivými členy EU.

Priority formulované v usnesení budou vodítkem pro to, zda Parlament nakonec dá svůj souhlas s dohodou o brexitu, až se ji podaří vyjednat. Bez souhlasu Parlamentu by nemohla vstoupit v platnost.

Debata a hlasování v přímém přenosu

Na web stránkách Parlamentu můžete sledovat debatu o jednáních o brexitu naživo ve středu 5. dubna od 9:00 stejně tak jako hlasování o usnesení, ke kterému dojde v poledne. Naživo budeme také vysílat na Facebooku a na Twitteru zprostředkujeme hlavní body debaty. Další audiovizuální materiály najdete zde.

 

Videoreportáž nad článkem shrnuje, jaká práva mají občané Evropské unie.