Daňové fauly: poslanci rozkrývají finanční toky ve fotbalu 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Jak se točí peníze ve fotbalu a jak zastavit systém daňových úniků? Poslanci si pozvali na kobereček zástupce FIFA, UEFA a investigativce. Zprávu spolupřipravuje český poslanec Petr Ježek.

„Ve sportu se točí spousta peněz a ve fotbale obzvlášť. Je zřejmé, že existují sofistikované způsoby jak se vyhnout daním,“ připomněl český poslanec za liberály Petr Ježek, proč přišel fotbal do hledáčku výboru PANA vyšetřujícího praní peněz. Ježek připravuje spolu s dánským sociálním demokratem Jeppem Kofodem zprávu, která má popsat možná opatření proti daňovým faulům ve fotbalu. Plénum parlamentu o ní bude hlasovat ještě před koncem letošního roku.

 

Football leaks

 

Série reportáží ze zákulisí fotbalu, které na základě velkého úniku dokumentů odhalily podezřelé systémy převodů peněz a podvádění na daních, vyšla v roce 2016. Vznikla aféra „Football Leaks“ pojmenovaná po web stránkách, které shromažďují údaje o fotbalovém businessu. Právě před rokem se portál Football Leaks dal dohromady s týdeníkem Der Spiegel a novinářským projektem European Investigative Collaborations. Jeden ze zapojených novinářů, Merijn Rengers z nizozemského NRC Handelsblad, prezentoval poslancům hlavní závěry investigace.


„To víte, to je fotbal“


Na otázky investigativců, jak je možné, že ve světě kopané regulérně a ve velkém fungují postupy, které jsou jinde považované za velice pochybné, odpovídali podle Rengerse fotbaloví funkcionáři často s odvoláním na zavedenou praxi: „To víte, to je fotbal, takhle je to nastavené a takhle to děláme už celou naši profesionální kariéru.“


„Zjistili jsme, že největší kluby, nejbohatší hráči i největší agenti skoro všichni využívají systémy, aby skryli své příjmy před daňovými úřady,“ upozornil nizozemský investigativec na přístup fotbalového businessu k odvodům daní. „Je to rozšířené jako epidemie,“ řekl.

 

Fotbalové asociace pod palbou otázek


Na úterní slyšení si poslanci výboru PANA předvolali zástupce fotbalových asociací FIFA, UEFA a Evropské asociace fotbalových agentů. Kimberley Morris zodpovědná za regulaci přestupů hráčů mezi kluby, vysvětlovala, jak je FIFA monitoruje. Petr Ježek nicméně vyjádřil pochybnosti o funkčnosti tohoto seberegulačního nastavení.


Světová i evropská asociace si jsou vědomy škody na společenské prestiži fotbalu, které jim způsobují daňové skandály. Přesto se i pod palbou otázek poslanců jejich zástupci K. Morris a Julien Zylberstein vyhnuli tomu, aby odsoudili chování hráčů jako Lionel Messi, který byl odsouzen za daňové úniky ve výši 4,1 milionů eur, nebo Christiano Ronaldo, který je obviněn z daňových úniků ve výši 14,7 milionů eur. Odpovědi zástupců asociací charakterizoval předseda výboru PANA, který slyšení vedl, jako „neuspokojivé“.

 

„Ohromné nejsou jenom částky peněz, ale velice rozsáhlé jsou i sítě, které umožňují převádět různé fondy různými pokoutnými způsoby do daňových rájů,“ připomněl během slyšení španělský socialista Juan Fernando López Aguilar. Celou výměnu názorů si můžete přehrát ze záznamu zde.