Debata o kauze Paradise Papers: členské státy musí zasáhnout a prostředníci přijít o licenci 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Všechny členské státy by měly jednoznačně zasáhnout proti daňovým režimům, znělo v debatě v úterý 14. listopadu, kdy poslanci reagovali na daňový skandál Paradise Papers.

Řečníci vystupující v debatě jménem politických klubů EP. Mezi nimi Luděk Niedermayer a Petr Ježek 

„Paradise Papers“ jsou poslední uniklé dokumenty, které ukazují, jak se jednotlivci a mezinárodní společnosti snaží skrýt skutečnou hodnotu svého majetku a snížit daňové povinnosti na minimum.

 

13,4 milionů souborů uniklých z právnické firmy Appleby zpracovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Média na celém světě začala o odhalení informovat na začátku listopadu.

 

Není to poprvé


V dubnu 2016 vyšla najevo odhalení o Panama Papers. Dokumenty, které unikly z panamské právnické firmy Mossack Fonseca, umožnily detailní pohled na to, jak politici, podnikatelé, zločinci a úřední osoby využívají offshore systémy ke skrytí svého jmění před veřejnou kontrolou.

 

V roce 2014 zase skandál LuxLeaks odhalil preferenční daňové režimy, které vytvářelo Lucembursko pro velké nadnárodní společnosti.


Poslanci si berou slovo


Během debaty ve Štrasburku 14. listopadu si mnoho poslanců bralo na mušku roli vlád zemí EU. „Doufám, že nově uniklé dokumenty otevřou oči těm členským státům, které si neuvědomují rozsah problému,“ řekl český liberál Petr Ježek, který je spoluautorem závěrečné zprávy výboru vyšetřujícího Panama Papers.

 

„Jak je možné, že potřebujeme investigativní novináře k odhalování takových informací? Co dělají státní daňové správy?“ ptal se německý konzervativec Bernd Lucke.

 

„Úniky informací vytváří nátlak na politiky a politická rozhodnutí,“ prohlásil Matti Maasikas jménem estonského předsednictví Rady (členských států). „Občané od nás očekávají spravedlivější daňový systém.“

 

Komisař pro daně Pierre Moscovici je šokován, ale odhalení ho nepřekvapují: „Už nějakou dobu je jasné, že se mezinárodní společnosti, bohatí platiči daní a banky snaží před veřejností skrývat všechny možné výdělky.“

 

„Pokud je toto legální - jak někteří tvrdí - tak je potřeba změnit legislativu,“ dodal Moscovici.

 

Podle rakouské poslankyně ze Skupiny Evropa národů a svobody Barbary Kappel se EU podařil v posledních letech značný posun: „Existuje mnoho nástrojů k potírání daňových podvodů a zdá se mi, že v Paradise Papers kromě Britů žádné Evropany nenajdete.“

 

Několik poslanců upozornilo na to, že nekalé daňové praktiky představují hrozbu pro společnost. „Rozsáhlé využívání mezer v daňovém systému a záměrné či nezáměrné vytváření speciálních daňových režimů ubližuje naší ekonomice, soutěži, zvyšuje nerovnost a lidé ztrácejí důvěru,“ vysvětlil český poslanec Luděk Niedermayer patřící v Parlamentu k lidovecké frakci.

 

„Daňové úniky poškozují veřejný systém i demokracii,“ zdůraznil také belgický poslanec za Zelené Philippe Lamberts.

 

Podle italského šéfa sociálně demokratického klubu Gianniho Pittelli je potřeba prostředníky daňových úniků trestat: „Příslušné úřady by měly odebrat nebo zrušit licenci finančním institucím a poradcům, kteří jsou spoluviníky daňových úniků.“

 

„Jak dlouho tohle budeme tolerovat bez sankcí jako je odnětí profesní nebo bankovní licence? Dokud to neuděláme, je to jako bychom s daňovými úniky vůbec nebojovali,“ prohlásil španělský poslanec za levici Miguel Urbán Crespo.

 

Britský poslanec z uskupení Evropa svobody a přímé demokracie Nigel Farage měl na paměti legitimní investice: „Jestli budete lidem zakazovat jakýkoliv vklad na Britských Panenských ostrovech nebo na Bahamách - což jsou mnohdy legitimní investice - měli byste také zakázat bezcelní prodej cigaret.“

 

Co dělá ve věci Parlament


Již od začátku ekonomické a finanční krize poslanci bojují proti nespravedlivým daňovým praktikám, které státy obírají o potřebné prostředky.

 

Výbory pro hospodářství a měnu, výbor pro právní záležitosti a výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci mají na starost legislativní návrhy Komise v oblasti daní. Směrnice a pravidla proti praní špinavých peněz pro nadnárodní podniky v EU jsou ukázkou práce Parlamentu na právních předpisech.

 

Hlavní doporučení Parlamentu pro boj s agresivním plánováním korporátních daní byla přijata na konci roku 2015.

 

Kvůli propracovaným daňovým postupům některých členských států byly založeny dva speciální výbory - TAXE a TAX2. Společnosti jako Google, Apple, IKEA nebo McDonald’s vysvětlily své daňové postupy na slyšeních organizovaných těmito výbory.

 

Závěrečná zpráva výboru TAX2 obsahovala například černou listinu daňových rájů či sankce proti nespolupracujícím daňovým jurisdikcím.

 

Po odhalení „Panama Papers“ byl ustanoven vyšetřující výbor a o následné zprávě se bude hlasovat na prosincovém plénu. Zpráva klade důraz na to, že některé členské státy jsou laxní v boji proti praní špinavých peněz a daňovým únikům.

 

Pro Evropský parlament je prioritou vytvořit férové podmínky mezi členskými státy a zabránit daňovým podvodům. Naše speciální sekce se zaměřuje na aktuální vývoj.