Boj proti daňovým únikům pokračuje: doporučení z parlamentního vyšetřování byla schválená 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Některé země EU nedělají, co je potřeba v boji proti daňovým únikům, vyhýbání se daním a praní peněz. Upozorňuje na to poslanecký vyšetřovací výbor ve svých doporučeních.

Nakolik EU jako celek a jednotlivé členské státy plní své závazky a zajištují transparentnost danění začali poslanci vyšetřovat před rokem a půl v souvislosti se skandálem Panama papers. Tehdy byl ustaven vyšetřovací výbor pro praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (akronym PANA). Jeho závěrečná doporučení, jejichž spoluautorem je český poslanec z klubu liberálů Petr Ježek, byla přijata na plenární schůzi ve středu 13. prosince. Přečtěte si více v tiskové zprávě.


Při pohledu na veškeré úniky dat zjistíme, že systém a mechanismy, jakými se dělají daňové úniky, je zhruba stejný. Takže když uniknou nová data, zjistíme nová jména společností i jednotlivců, ale způsob zůstává prakticky stejný,“ přibližuje Petr Ježek jeden ze závěrů vyšetřování.

 
Doporučení výboru PANA zdůrazňují, že se EU musí stát lídrem v celosvětovém boji proti daňovým únikům a praní peněz. Poslanci vyzývají členské státy, aby zlepšily výměnu informací o plátcích daní a o uživatelích daňových výhod. Za tím účelem je podle nich také potřeba posílit daňové orgány.

 

Některé členské státy EU jsou velmi neochotné a pomalé při změně zákonů, které by potíraly daňové úniky a praní špinavých peněz, a to je závažný problém nejen pro EU, ale i pro většinu zemí, které prosazují jinou agendu,“ vysvětluje dánský sociální demokrat Jeppe Kofod, který je druhým spoluautorem zprávy a doporučení výboru PANA.

 

Je třeba další vyšetřování?


Lux Leaks, Panama Papers, Paradise Papers ... skandálů odhalujících podezřelé daňové režimy přibývá a zřejmě jsme se ještě všechno nedozvěděli. Snaha o nastavení transparentních systémů zdanění tedy musí pokračovat.

 

Parlament proto zvažuje ustavení nového dočasného vyšetřovacího výboru, tentokrát ke kauze Paradise Papers. Je tu také možnost zřídit stálý výbor, ale to lze až po volbách do Evropského parlamentu v roce 2019.

 

Další souvislosti viz naše top téma o transparentním danění.