Debata s kandidáty na předsedu Komise: Ska Keller (Zelení) 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Ska Keller je kandidátkou na příští předsedkyni Evropské komise. Debata kandidátů proběhne v Evropském parlamentu v Bruselu 15. května.

O kandidátce


Jméno: Ska Keller

Evropská politická strana: Evropská strana zelených (Zelení)

Národnost: Německá

Věk: 37

Zaměstnání:

Spolupředsedkyně parlamentní skupiny Zelených/Evropské svobodné aliance (Greens/EFA)

Od roku 2009 poslankyně Evropského parlamentu

V roce 2010 získala magisterský titul z Islámských studií, turkologie a židovských studií na Svobodné univerzitě v Berlíně

O debatě

Politické strany navrhly před evropskými volbami své kandidáty na funkci předsedy Evropské komise.

Debata kandidátů, která proběhne v Parlamentu v Bruselu ve středu 15. května od 21 hodin, pomůže veřejnosti seznámit se s jejich postoji k důležitým otázkám.

Přestože některé evropské politické strany nominovaly více než jednoho vedoucího kandidáta, v televizní debatě je může zastupovat pouze jeden z nich.

Diskuzi budou moderovat tři novináři (Francouzska Emilie Tran Nguyen, Finka Annastiina Heikkilä a Němec Markus Preiss). Pořadí, v jakém budou kandidáti hovořit, bylo určeno losem.


Vedoucí kandidáti

Vedoucí kandidát - nebo také z němčiny ‚Spitzenkandidat‘ - nominovaný hlavami států a předsedy vlád zemí EU (Evropskou radou), který získá většinu v Parlamentu, se stane novým šéfem Evropské komise. Systém takzvaných spitzenkandidátů se poprvé použil v roce 2014, když byl tímto způsobem zvolen současný předseda Komise Jean-Claude Juncker.

Evropská strana zelených nominovala dva spitzenkandidáty. Druhým je nizozemský europoslanec Bas Eickhout. Po studiu chemie a environmentálních studií pracoval jako výzkumník v Nizozemské agentuře pro životní prostředí. Poslancem Evropského parlamentu je od roku 2009.

Evropská strana zelených je v Parlamentu zastoupena ve skupině Zelených/Evropské svobodné alianci.

Ska Keller