Očekávání Evropanů ohledně hospodářského růstu se mírně lepší 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Počet Evropanů, kteří podle průzkumu Eurobarometr vidí vývoj hospodářské a sociální situace černě, meziročně klesl. Jen čtvrtina respondentů ale věří, že se věci vyvíjejí správným směrem.

Evropany znepokojují rostoucí sociální rozdíly, i když začínají věřit v růst 

Polovina respondentů Eurobarometru z jara 2017 nevěří, že hospodářství EU čeká dobrý vývoj, i když potěšitelné je snad alespoň to, že meziročně se toto hodnocení zlepšilo o čtyři procentní body. Češi jsou v tomto směru o něco víc pesimističtí než průměr EU: špatným směrem se hospodářská a sociální situace EU vyvíjí podle 55% českých respondentů. Mají-li ale hodnotit vývoj v samotné České republice, je pesimistů o poznání méně: 43% oslovených se obává, že se hospodářství v ČR bude vyvíjet špatně, pozitivní vývoj oproti tomu přepokládá 39% Čechů a Češek.

Jak dlouho ještě krize potrvá?

22% Evropanů má pocit, že jejich země se po krizi znovu staví na nohy, je to o 2 procentní body více než loni. 30% respondentů očekává, že krize potrvá ještě mnoho let. Podíl pesimistů se tak meziročně snížil o dva procentní body. V Česku si 35% respondentů myslí, že se již vracíme k růstu.

Nejpesimističtější nálady jsou patrné v Řecku, kde je nezaměstnaný skoro každý čtvrtý člověk. S tím, že krize bude trvat ještě mnoho let, počítá 71% tamních respondentů. Na opačném konci jsou Holanďané, Dánové a Malťané. Nezaměstnanost zde je méně než pětiprocentní a počet lidí, kteří očekávají, že krize ještě potrvá, se pohybuje pod hranicí 10%. Každopádně nezaměstnanost je v Evropě nadále velký problém pro mnohé a 78% Evropanů si přeje, aby EU proti ní dělala více než dosud.

Parlament dělá vše proto, aby se podobné krize v budoucnu již neopakovaly. Poslanci zpřísnili dohled nad bankami, potvrdili povinnost garantovat vklady malých střadatelů a přijali legislativu, která nutí členské státy, aby se v oblasti rozpočtové politiky chovaly zodpovědněji. Schválili i vytvoření Evropského fondu pro strategické investice, jehož prostřednictvím chce EU do ekonomiky napumpovat 315 miliard eur na podporu růstu a zaměstnanosti.

Sociální rozdíly

Až 84 % Evropanů považuje sociální rozdíly za velké a 64 % očekává, že během následujících pěti let se ještě více prohloubí.

Jedním z řešení tohoto problému je spravedlivé zdanění příjmů a majetků. Proto je jednou z priorit Evropského parlamentu boj proti daňovým únikům a účinné zdanění firem.


Co dělá Parlament pro podporu hospodářského růstu čtěte dále zde.