Ochrana spotřebitele: Co očekávají Evropané a co dělá Parlament 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Ochrana spotřebitelů má být prioritním úkolem EU podle čtvrtiny Evropanů dotazovaných v průzkumu. Shrnujeme práci Evropského parlamentu pro práva spotřebitelů a jejich bezpečnost.

Poslanci se snaží zlepšit ochranu evropských spotřebitelů v různých oblastech 

Veřejné zdraví a ochrana spotřebitelů jsou pro 27 % Evropanů na prvním místě ze šesti témat, kterým by se podle nich EU měla věnovat. Vyplynulo to z průzkumu Eurobarometru v roce 2016.


Ochrana práv spotřebitelů


V polovině letošního června odzvonilo poplatkům za roaming a výhody pro spotřebitele se během letního cestování rychle projevily. Volání či stahování dat v zemích EU za stejnou cenu jako doma začala využívat spousta lidí.


Podobný přínos se očekává v přenositelnosti online služeb, jako jsou například předplatné na filmy, hudbu, sportovní přenosy atd. Příslušné nařízení vstoupí v platnost příští rok.


Parlament již dříve schválil komplexní směrnici práv spotřebitelů, která mimo jiné zajišťuje právo vrátit zboží objednané online v termínu čtrnácti dní. Zakazuje také předvyplněné formuláře nepřímo nutící spotřebitele objednat si nějaké dodatečné služby.


Ochrana zdraví a bezpečnosti


Poslanci chtějí bojovat proti rostoucí rezistenci smrtících baktérií vůči antibiotikům. Za tím účelem přijali v roce 2015 usnesení o bezpečnějším zdravotnictví v Evropě.

 

V reakci na skandály s potravinami, které podkopávají důvěru spotřebitelů vůči evropskému potravinářskému průmyslu, vyzvali poslanci Evropskou komisi, aby zavedla povinné uvádění původu - obzvlášť masa - ve zpracovaných potravinách.


Ochrana online soukromí


Dva ze tří Evropanů vidí v digitálních technologiích přínos pro svůj život, ale většina uživatelů internetu si zároveň dělá starosti, že se o nich na webu shromažďují informace. V Česku se tak vyjádřilo 69 % respondentů.


Parlamentní výbor pro vnitřní trh aktuálně pracuje na návrhu nařízení „e-privacy“, protože je potřeba přizpůsobit pravidla ochrany osobních údajů věku sociálních médií a dalšímu vývoji sektoru.


Souvislosti


Evropská unie určila na ochranu práv spotřebitelů také rozpočet v celkové výši 188,8 milionů eur na programovací období 2014 - 2020. Podpora má díky tomu jít hlavně udržitelné spotřebě a zranitelným spotřebitelům.