Sdílet tuto stránku: 

Články 

infografika: podíl vývozu EU v celosvětovém obchodu        

Evropa čile obchoduje s celým světem. Jaká je bilance vývozu, dovozu a kolik pracovních míst v EU je na mezinárodní obchod vázáno zjistíte v infografice.

Bernd Lange  © European Union 2019 – Source: EP        

USA hrozí uvalením dodatečných cel na evropská auta. Mezi EU a USA panuje napětí, proto se obě strany chystají zasednout k jednacímu stolu. Parlament zde má také svou roli.

Infografika obchodní dohody        

Evropská unie má se svými obchodními partnery řadu dohod. Každou z nich musí schválit Evropský parlament. Přečtěte si, jaké dohody EU vyjednala a na jakých nyní pracuje.

Nákladní loď s kontejnery        

Dumping představuje hrozbu pro evropské firmy a pracovníky. Proč přesně a jak to funguje vysvětlujeme v tomto článku

Plátek masa s injekční stříkačkou. - Conceptual image        

Obchodní války si asi většina zemí nepřeje, protože obchodu rozhodně neprospívají, ale někdy kvůli obavám o zdraví nebo při podezření na nekalou konkurenci k obchodním omezením přeci jen sáhnou. 21. ledna jednal Výbor pro mezinárodní obchod o aktualizaci pravidel stanovujících, kdy a jak může EU uvalit antidumpingová a protisubvenční opatření. Reaguje tak na loňský konflikt s Čínou ohledně solárních panelů. Přinášíme vám stručný přehled nejdůležitějších unijních obchodních sporů minulosti.

Ilustrace k tématu "síly globalizace" ©AP Images/European Union-EP        

Globalizace: pro některé démon pro jiné příležitost. Na jedné straně vytváří nové zisky, ale na druhé straně dokáže otevření trhů také narušit hospodářství. Evropská unie se dlouhodobě snaží její síly využít ve svůj prospěch a omezit negativní dopad díky spolupráci s ostatními zeměmi a nastavení společných pravidel. V úterý 16. května proberou poslanci diskusní dokument Evropské komise, jak využít potenciál globalizace. Při té příležitosti shrnujeme, co již navrhnul Parlament.