EU ve světovém obchodě (infografika)

Evropa čile obchoduje s celým světem. Jaká je bilance vývozu, dovozu a kolik pracovních míst v EU je na mezinárodní obchod vázáno zjistíte v infografice.

Infografika vysvětlující význam mezináordního obchodu
Význam mezinárodního obchodu

Podpora volného obchodu je vlastně základním stavebním kamenen EU. Nejenom mezi jednotlivými státy Unie, ale i na mezinárodní úrovni. V roce 2018 představoval podíl EU na globálních vývozech 15,6 % a na dovozech 13,9 %. Vedle USA a Číny je tak Evropská unie největším světovým hráčem v obchodě.

Obchodní dohody


V současnosti má EU zhruba třináct set obchodních dohod v různé fázi platnosti. Některé byly dojednány v relativně nedávné době, další se aktualizují nebo čekají na ratifikaci a jinde vyjednávání zatím stále běží.

Přínos obchodních dohod se neomezuje jenom na snižování nebo rušení cel, ale také na potenciální mimocelní překážky obchodu: Partneři uznávají unijní standardy kvality a bezpečnosti nebo chráněné označení původu jako má třeba francouzské šampaňské nebo český žatecký chmel. Dobrá pověst kvality je pro evropské potravinářské produkty při vývozu velice cenná.

Infografika vysvětlující obchodní dohody EU
Obchodní dohody Evropské unie (k listopadu 2020)

Obdobně využívá EU obchodní dohody k tomu, aby zajistila dodržování určitých standardů dovážených výrobků - například se dbá na to, aby je nevyráběly děti a obecně na pracovněprávní ochranu a ochranu životního prostředí při výrobě.

Poslední dohodu – investiční a obchodní – podepsala Unie s Vietnamem v roce 2020, přičemž Parlament ji přijal v únoru 2020. Mnoho dalších dohod je ale v procesu vyjednávání. V dubnu 2021 navícParlament schválil dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

Infografika vysvětlující aspekty vývozu a dovozu z a do EU
Dovoz a vývoz zboží z a do EU

Vývozy a dovozy EU


Evropské firmy, které chtějí vyvážet do světa, to mají díky obchodní dohodám EU snazší. Zahraniční firmy dovážející do EU zase díky stanovenému rámci nemohou nekale konkurovat evropským podnikům, protože zahraniční produkty musí odpovídat zdejším standardům.

Vývoz z EU klesl méně než dovoz, takže obchodní bilance vzrostla ze 192 miliard eur v roce 2019 na 217 miliard eur v roce 2020. Zemí, kam EU v letech 2020 a 2021 nejvíce vyvážela, byly Spojené státy. Největším partnerem pro dovoz byla v roce 2020 Čína a v roce 2021 Spojené království.

Spojené státy byly v roce 2020 nejčastější destinací pro zboží vyvážené z EU, a to s podílem 18,3 %. Následovalo Spojené království se 14,4% podílem a na třetím místě je Čína s 10,5 %.

Infografika vysvětlující podíly vývozu zemí EU
Kam vyváží země EU

Obchod jako motor ekonomiky a zaměstnanosti


Podle odhadů Evropské komise bylo v roce 2017 v Evropě 36 milionů pracovních míst, která byla vázána na mezinárodní obchod. K tomu je ještě třeba přičíst prosperitu a příležitosti, které vytváří vnitrounijní obchod mezi státy na jednotném evropském trhu – jedna pětina pracovních míst podpořených vývozem se nachází v jiném členském státě, než v tom, z něhož je zboží exportováno. 

Z tohoto konkurenčního prostředí mají přímý užitek i evropští spotřebitelé díky většímu výběru a tlaku na nižší ceny.

V Česku je s exportem do zemí mimo EU spjato 634 tisíc pracovních míst a dalších 339 tisíc Čechů je zaměstnáno na pozicích spojených s vývozem z jiných zemí EU do zemí mimo EU. To znamená, že 18 % pracovních míst v České republice závisí na vývozu z EU. Podrobnější informace o jednotlivých zemích EU a pracovních místech založených na exportu najdete v interaktivní mapě

Infografika vysvětlující kolik pracovních míst v zemích EU je vázáno na mezinárodní obchod
Kolik pracovních míst v zemích EU je vázáno na mezinárodní obchod

Související články