Sýrie a Irák: Rostoucí počet uprchlíků zvyšuje tlak na sousední země

V posledních letech muselo své domovy opustit přes 9 milionů Syřanů. A situace se zhoršuje s postupem Islámského státu v Sýrii a Iráku. „Žádný konflikt si nikdy nepřipsal tolik mrtvých, tolik uprchlíků a vnitřně vysídlených lidí v tak krátkém čase,“ řekl Frej Fenniche z Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva při pondělním slyšení Podvýboru pro lidská práva. Většina poslanců se shodla na tom, že členské země EU by měly přijmout víc uprchlíků a poskytnout další podporu sousedním zemím.

Uprchlíci z Kobane ©BELGA_Zumapress_Sebastian Backhaus
©BELGA_Zumapress_Sebastian Backhaus

Jednání zahájila předsedkyně Podvýboru pro lidská práva, německá poslankyně ze skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů Elena Valenciano, která připomněla nutnost navýšit humanitární pomoc v souladu s usnesením Evropského parlamentu z 18. září.


Frej Fenniche, vedoucí sekce pro Blízký východ a severní Afriku v Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, vyzval mezinárodní společenství, aby zareagovalo na volání o pomoc ze syrského města Kobani obývaného Kurdy, které je nyní obléháno Islámským státem.


V Iráku je nyní 5,2 milionu lidí, kteří potřebují humanitární pomoc. Leyla Ferman, spolupředsedkyně Yezidi Federation of Europe (organizace, která zastupuje náboženskou menšinu Jezídů v Iráku), vyzvala k mezinárodní pomoci a připomněla, že tamní lidé zimu bez pomoci nepřežijí.


Rostoucí napětí mezi uprchlíky a obyvateli hostitelských zemí


"Krize přesahuje hranice Sýrie. Dopadá také na sousední země, "zdůraznil Eduardo Fernandez-Zincke, vedoucí týmu pro Sýrii / Irák v Evropské komisi. Vzhledem k tomu, že jen 15 % z 3 milionů registrovaných syrských uprchlíků žije v uprchlických táborech, většina se usazuje ve městech mezi místním obyvatelstvem. Napětí mezi uprchlíky a místními komunitami roste a systémy veřejné správy v těchto zemích jsou na hranici kolapsu, varoval Fernandez-Zincke. Více než polovina humanitární pomoci z EU je již distribuována do zemí sousedících se Sýrií na podporu uprchlíků, dodal.


Michele Cavinato, vedoucí právní úředník UNHCR, připomněl, že "každý pátý člověk v Libanonu je uprchlík". Pokud by měla Itálie, Cavinatova rodná země, dosáhnout stejného podílu uprchlíků k místní populaci, musela by přijmout 12 milionů uprchlíků, vysvětlil rozsah problému.


Podpora ze strany EU


Je velmi důležité, aby EU podporovala místní veřejnou infrastrukturu a sociální služby a aby podpořila iniciativy místní občanské společnosti, zdůraznila Sema Genel z organizace Support to Life (STL) /Diakonie Katastrophenhilfe v Istanbulu.


Belgický poslanec ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů Mark Demesmaeker vyzval k větší aktivitě. "Evropské společenství toho opravdu dělá příliš málo," řekl.


Thomas Schmidinger z humanitární organizace Leeza na otázku německé poslankyně ze skupiny Evropské lidové strany Godelieve Quisthoudt-Rowohl, jestli věří v rozumné řešení konfliktu, odpověděl: "Jsem pevně přesvědčen, že takzvaný islámský stát musí být poražen vojensky" a "pokud NATO nebo někdo jiný nejsou ochotni udělat to sami, pak to samozřejmě budou muset být kurdští bojovníci přímé na místě."