Unijní pohraniční stráž bude mít 10 tisíc příslušníků

Frontex bude mít k dispozici na ochranu evropských hranic pětitisícových stálý sbor v roce 2021, deset tisíc v roce 2027. Zlepší se tak kontrola hranic, návraty i boji proti kriminalitě.

Parlament podpořil posílení Evropské agentuřy pro pohraniční a pobřežní stráž

V posledních letech byly vnější hranice Evropské unie pod tlakem migrantů a uprchlíků mířících do Evropy. Evropa proto pracuje na lepší ochraně svých hranic a zvládání migrace. Sočástí toho je posílení Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontexu). Díky nařízení, které Parlament přijal 17. dubna 2019, se má počet jejích příslušníků navýšit o 10 tisíc do roku 2027. Posílený Frontex pomůže také k efektivnějšímu navracení státních příslušníků třetích zemí, kteří nezískali v zemích EU povolení k pobytu.

Stálý sbor budou tvořit příslušníci pohraniční a pobřežní stráže, které bude zaměstnávat přímo Frontex, ale i povinně vyslaný personál členských států. Nařízení počítá i s rezervním týmem pro rychlé nasazení v případě nouzových situací.

infografika změny u Frontex
Jak by měl růst počet operativních pracovníků pohraniční a pobřežní stráže

Cílem posílení pohraniční stráže je lepší zvládání migrace, zabezpečení vnějších hranic a rovněž udržení vysoké úrovně bezpečnosti uvnitř Unie. V případě krize může členský stát požádat o okamžitou pomoc agentury, jejíž příslušníci se zapojí do ochrany hranic či do boje proti přeshraniční kriminalitě.

„Musíme jednat spravedlivě s těmi, kdo si zaslouží naši ochranu, tvrdě s těmi, kdo zneužívají zranitelné, a rozhodně s těmi, kdo nechtějí dodržovat zákony“, uvedla maltská poslankyně za lidovce Roberta Metsola, která byla zpravodajkou návrhu, k posílení Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Aby legislativa vstoupila v platnost, musí ji ještě formálně schválit Rada (členské státy). Nový stálý sbor bude připraven k nasazení od roku 2021.