Sdílet tuto stránku: 

Články 

Kouř stoupající z komínů ©AP Images/European Union-EP        

Země Evropské unie se snaží snižovat emise skleníkových plynů v zájmu boje proti změnám klimatu. Shrnujeme o jaké sektory a iniciativy se konkrétně jedná.

Klimatická jednání: časová osa        

Kdy se začalo jednat o nutnosti snižovat emise a přijmout opatření proti změnám klimatu? Jaké byly milníky a hlavní iniciativy? Zjistíte v naší interaktivní časové ose.

Články 

Články 

Řízení zájmů v Arktidě        

V důsledku změn klimatu se dříve nepřístupné severské oblasti staly dosažitelné. To otevírá možnosti využít cenné přírodní zdroje Arktidy, ale zároveň také nebezpečné soutěžení o přístup k nim. Proměna arktické oblasti přitom také ohrožuje její ekosystém a v důsledku toho celou planetu. Poslanci výboru pro životní prostředí a zahraničního výboru dnes hlasovali o společné zprávě, ve které žádají rychlá opatření proti militarizaci Arktidy a k ochraně životního prostředí.

fotografie z marocké Marrákeše, kde se odehrávalo COP22        

Odborníci, diplomaté a světoví lídři strávili uplynulé dva týdny na jednáních COP 22 v Marrákeši, aby se dohodli, jak začít provádět celosvětově závaznou dohodu o klimatu z Paříže. Dnes skoro 200 zemí světa podpořilo závěrečné prohlášení, které uplatňování klimatických závazků charakterizuje jako „naléhavou povinnost“. Evropský parlament v Maroku zastupovala dvanáctičlenná delegace. Jejího lídra, italského lidovce Giovanniho La Via, jsme požádali o zhodnocení výsledků konference a role EP.

Prolínající se logo OSN a EU        

Úterní poledne bylo dnes na štrasburské plenárce neobvyklé. Pocit historické důležitosti, mimořádné příležitosti, velkého závazku podtržený projevy zvláštních hostů a symbolicky jednotným hlasováním: Parlament svým souhlasem k unijní ratifikaci Pařížské dohody o klimatu umožnil, aby za měsíc vstoupila v platnost. Atmosféru na plénu zachycuje série fotografií.

Články 

Infografika ilustrující, co všechno se může změnit, když v Arktidě roztaje led        

Globální oteplování způsobuje tání ledu, z Arktidy ho každoročně ubude až 280 miliard tun. Vedle ohrožení životního prostředí je ale třeba řešit ještě řadu dalších otázek. Táním ledu se otevírají nové námořní cesty důležité pro mezinárodní obchod, což umožňuje těžbu přírodních zdrojů a turistiku. Na arktickém kontinentu se navíc střetávají vojenské zájmy více zemí. Parlamentní plénum formulovalo ve čtvrtek 16.3. podněty pro integrovanou politiku pro Arktidu.

Logo COP 22 v Marrákeši        

Světoví politici a diplomaté tento týden finišují jednání v Marrákeši o tom, jak začít uplatňovat dohodu, která byla uzavřena v Paříži před méně než rokem a jejímž cílem je udržet globální oteplování a globální emise skleníkových plynů pod kontrolou. V kontextu výsledku prezidentských voleb v USA se jeví jako zásadní, abychom přešli k uplatňování závazků nového klimatického plánu. To je také záměr dvanáctičlenné poslanecké delegace, která se vrcholných jednání v Maroku účastní.

Fotoportrét poslance Giovanni La Via        

Parlament dal dnes (4.10.) souhlas s ratifikací dohody o klimatu za přítomnosti generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a Ségolène Royal, která předsedala COP21 v Paříži, když byla dohoda minulý rok vyjednána. Hlasování je vysoce symbolické, protože umožní vstup v platnost první celosvětové a závazné dohody o klimatu. S předsedou výboru pro životní prostředí Giovannim La Via jsme hovořili o jejím uskutečňování.

znak eura vytvořený ze sedmikrásek © BELGA_Agefotostock_C.Ohde        

Jak financovat záchranu klimatu: to bylo hlavní téma diskuze členů národních parlamentů členských zemí a Evropského parlamentu během pondělního (30. března) slyšení k pařížské konferenci o klimatu, která proběhne letos v prosinci. Členové národních parlamentů se shodli, že nyní je na nich, aby zajistili, že jejich vlády přijedou do Paříže s těmi správnými postoji.

Články 

Interview with Gilles Pargneaux        

Oteplování, tání ledovců a stále častější sucha a záplavy jsou známkami toho, že změna klimatu je velice reálnou hrozbou. V prosinci se na zvláštním summitu OSN v Paříži bude jednat o nové mezinárodní dohodě o klimatu. Ve středu přijal Výbor pro životní prostředí zprávu, v níž stanoví cíle Parlamentu pro jednání. Po skončení hlasování ve výboru s námi hovořil zpravodaj EP Gilles PARGNEAUX (S&D, Francie) o cílech, jež byly dohodnuty. Hlasování na plenárním zasedání proběhne na 14. října.

čápi na jezeře        

„Zvyšujte svůj hlas, ne mořskou hladinu": tak zní motto letošního Světového dne životního prostředí, který si připomínáme právě dnes. Letošní den je věnován tématu malých ostrovů a změny klimatu. Evropský parlament v reakci na globální oteplování přijímá například právní předpisy, které mají snížit emise skleníkových plynů, a podporuje nízkouhlíkovou ekonomiku v EU.