Terorismus v EU: útoky, oběti a zatčení. 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Hrozba teroristických útoků změnila v posledních letech svůj charakter. Shrnujeme hlavní trendy od roku 2014.

Graf vychází z údajů Europolu 

Od útoku na redakci pařížského satirického týdeníku Charlie Hebdo v lednu 2015 přibývá v Evropě teroristických útoků, jejichž pozadím je násilný džihádismus. Tyto nábožensky motivované útoky byly provedeny aktéry, které buď přímo řídil takzvaný Islámský stát anebo byli inspirováni jeho ideologií.


Teroristické útoky v číslech


Jak je zřejmé z grafu nad článkem, útoků od roku 2014 přibylo, ale je důležité mít na paměti, že toto číslo zahrnuje dohromady útoky překažené, nedokonané i ty dokončené. Opravdu dokončených útoků bylo v roce 2017 i 2016 deset, takže větší část se podařilo nějakým způsobem překazit, nebo se nevydařily. Útoky byly v posledních dvou letech také méně ničivé co do počtu obětí. Čísla vycházejí ze zprávy mapující terorismus a jeho vývoj v EU kompilované protiteroristickým centrem Europolu.


Oběti


Minulý rok měl džihádistický terorismus (10 útoků) v Evropě na svědomí 62 životů; rok předtím způsobil stejný počet dokončených útoků 135 úmrtí. Smutný rekord drží rok 2015, kdy džihádisté zabili v EU 150 lidí. V roce 2014 přitom Europol tomuto typu útoků připisuje jenom 4 oběti na životech.


Trend je ale zřejmý, jak komentoval šéf protiteroristického centra Europolu Manuel Navarette: „Útoky jsou méně sofistikované. Je jich víc, ale naštěstí způsobují méně obětí.“ Navarette představil zprávu svého týmu na parlamentním výboru pro vnitro na konci června.

Spolupráce v EU přináší výsledky


Manuel Navarette také konstatoval, že posílená spolupráce mezi zeměmi EU a sdílení informací pomohla předejít útokům nebo omezit jejich dopad: „Přípravy útoků se nám daří rychleji odhalovat, protože nástroje tajných služeb a policie umíme lépe využívat. Předcházíme tím útokům a omezujeme počet jak smrtelných obětí, tak zranění.“


Potenciální hrozby


Většinu útoků mají v Evropě dnes na svědomí takřečeno místní teroristé; lidé, kteří se radikalizovali přímo doma někde v Evropě, aniž by kdy vůbec cestovali do oblastí džihádistických bojů v Iráku nebo Sýrii. Podle údajů Europolu bojovalo v řadách takzvaného Islámského státu koncem roku 2017 zhruba 2 500 Evropanů. Počet navracejících se zahraničních bojovníků byl v roce 2017 velmi nízký.


Fenomén zahraničních bojovníků je ale pro Evropu nadále nebezpečný. Citovaný Fernando Navarette za největší nebezpečí považuje osoby, které byly odsouzeny právě ve spojitosti s ním a budou v blízké době propouštěny.


Teroristé nevyužívají systematicky migrační trasy


Šéf protiteroristické buňky Europolu také vyvrací spojitost migrace a terorismu: „Nezaznamenali jsme systematické využívání migračních cest teroristy,“ potvrdil poslancům. Přesto Europol identifikoval několik jednotlivců podezřelých z terorismu, kteří se snažili do EU dostat spolu s utečenci. Proto posílil spolupráci se státy jako Řecko a Itálie a tamní situaci bedlivě sleduje.

Džihádistický terorismus v EU: 2017 
  • Celkem 33 útoků = 12 nezdařilých, 11 překažených, 10 dokončených 
  • 62 mrtvých: v Británii (35), Španělsku (16), Švédsku (5), Francii (3), Finsku (2), Německu (1) 
  • 819 zraněných 
  • 705 osob zadrženo kvůli podezření ze zapojení do džihádistických teroristických aktivit v 18 různých zemích EU. Z toho 373 ve Francii.