Komise na plénu představí Evropský pilíř sociálních práv

Rovné příležitosti a přístup na pracovní trh; férové pracovní podmínky a adekvátní sociální ochrana: Toho má EU docílit zakotvením Evropského pilíře sociálních práv. Evropská komise dnes na plénu představí své návrhy, jak pilíř sociálních práv pojmout. Jedna z kontroverzí je o tom, jak zahrnout a regulovat nové typy pracovních smluv. Přinášíme odpovědi poslanců.

cyklista od doručovací služby ©AP Images/European Union-EP
Digitální ekonomika vytvořila nové formy zaměstnání ©AP Images/European Union-EP

Debatu pléna můžete sledovat naživo ve středu 26. dubna po 17h


„Obhajujeme férové pracovní podmínky pro všechny zaměstnance,“ uvádí Maria João Rodrigues principy svého postoje. Od Evropského pilíře sociálních práv, pro který je v Parlamentu zpravodajkou, očekává, že „vytyčí základní soubor pracovních práv a zdravotní a sociální ochrany i pro ty, kdo pracují na dobu určitou, na zakázku, na stážích nebo na volné noze pro nové digitální platformy. Všichni tito pracovníci mají právo na ochranu a důstojný výdělek,“ vysvětluje portugalská socialistka.


Dopravní firma nebo online platforma?


Firmy jako Uber nebo Deliveroo vytvořily online platformy, díky nimž si můžete nechat dodat jídlo nebo si objednat odvezení. Společnosti vlastnící tyto platformy a jejich řidiči nebo doručovatelé se pak podělí o to, co za zakázku zaplatíte.


„Digitální ekonomika propojuje celý svět a tím rozšiřuje výběr pro zákazníky a posiluje cenovou soutěž,“ říká Henna Virkkunen, finská poslankyně za lidovce, která za Parlament formuluje stanovisko k návrhu regulace online platforem a jednotného digitálního trhu.

Firmy jako ty výše jmenované mají skutečně výhodu oproti tradičním firmám, protože jejich náklady jsou nižší: Vybavení jako například vlastní kolo nebo auto si totiž obstarávají přímo sami pracovníci.


Proto jejich vstup na trh vyvolává také protesty. Evropský soudní dvůr se například aktuálně zabývá předběžnou otázkou, kterou s podporou španělské vlády přednesla asociace španělských taxikářů. Chtějí vyjádření, zda má být společnost Uber považována za digitální platformu, dopravní společnost, anebo obojí zároveň. Není to jenom sémantika, ale odvíjí se od toho pochopitelně pravidla a povinnosti.


Podle již citované poslankyně Virkunnen je „klíčové, aby EU vytvořila jednotná pravidla soutěže pro srovnatelné služby, ať už se nabízejí online nebo off-line“. Evropské právo by podle ní mělo být respektováno v digitálním i kamenném světě.


„Lepší a levnější služby spotřebitelům a nová pracovní místa, které tyto platformy vytvářejí, s sebou také nesou problémy jako neférová soutěž a takzvaný sociální dumping,“ míní Maria João Rodrigues.


Parlament formuloval své stanovisko k tehdy ještě připravovanému návrhu Evropského pilíře sociálních práv v usnesení letos v lednu. Mimo jiné žádal Komisi, aby minimální pracovněprávní standardy platící dnes v EU, převedla i na nové formy zaměstnání.