Pařížská dohoda o klimatu: Slova nestačí, potřebujeme peníze (rozhovor)

Jak pokračovat v boji proti změnám klimatu v situaci, kdy USA odstupují od pařížské dohody? O souvislostech jsme hovořili s předsedkyní výboru pro životní prostředí Adinou-Ioanou Vălean.

Adina-Ioana Valean
Adina-Ioana Valean, rumunská poslankyně z klubu lidovců

Jaké jsou šance pařížské dohody, když Donald Trump oznámil, že od ní mají Spojené státy odstoupit?


Slabina celosvětové dohody o klimatu tkví v tom, že je dobrovolná. Její provádění proto bude úzce souviset s vývojem světové ekonomiky. Je však nebezpečné, pokud vyšleme signál, že na prvním místě je hospodářství a až potom ochrana životního prostředí. Je to velmi konzervativní přístup, lidem se však snadno vysvětluje a je také přitažlivý pro mnohé politiky po celém světě.

Byla bych ráda, kdybychom měli na stole více peněz. USA už přispívaly do tzv. Zeleného klimatického fondu (Green Climate Fund), zatímco ostatní signatáři dohody jen vyjádřili svůj záměr, že tak budou činit i oni. Musíme také přispívat finančně: ukážeme tím, že své sliby bereme vážně.


Slova nestačí, je třeba peníze. Pokud nedáme peníze na naplnění našich závazků, tak se pařížská dohoda zapíše do historie jako moment, kdy jsme se sice rozhodli jednat proti změnám klimatu, ale selhali jsme.

Slova nestačí. Pokud nedáme peníze na naplnění našich závazků, tak se pařížská dohoda zapíše do historie jako moment, kdy jsme se sice rozhodli jednat proti změnám klimatu, ale selhali jsme.
Adina-Ioana Valean
Zdroj "Slova nestačí. Pokud nedáme peníze na naplnění našich závazků, tak se pařížská dohoda zapíše do historie jako moment, kdy jsme se sice rozhodli jednat proti změnám klimatu, ale selhali jsme." otevře se v novém okně

Jak odstoupení USA ovlivní třetí země a jejich odhodlání bojovat proti změnám klimatu?


It very much depends on the interdependence of their economies with that of the United States. If you have very close economic relationships, if companies from your country are under heavy regulation due to climate action legislation and US companies do not have to face the same regulatory framework, the industrial competitiveness becomes important. That is why I believe the European Commission should respond to this genuine concern about the potential economic imbalance in the transatlantic relationship.


Beyond EU-US relations, it also remains to be seen how committed [non-EU] countries will be.  We all know there is a difference between political declarations and actual implementation.


What should be the next steps by the EU in the fight against climate change?


We need to have a very active climate diplomacy, in order to keep the other signatories in line with their commitments. The natural partner for us has always been the United States, but now we find ourselves alone in our leadership on climate. It will be challenging, for sure, but the European Union has a lot of experience in working with other countries to tackle climate change. This is nothing new for us.


However, we need to give a quick response, not from a climate change point of view, but from an economic point of view. Our economies - both in Europe and US - are so interdependent that this rift between us is going to heavily affect the competitiveness of our businesses.

In my opinion, we have to accelerate the transition to a low-carbon economy. A transition is always hard and it affects competitiveness, but the sooner we get there, the better opportunities our economy will have.

Souvislosti

Key elements of the Paris agreement

  • Keeping the increase in the global average temperature to well below 2°C above pre-industrial levels
  • Pursuing efforts to limit the temperature increase to 1.5°C above pre-industrial levels
  • Reaching global peaking of greenhouse gas emissions as soon as possible and recognising that peaking will take longer for developing countries and to undertake rapid reductions thereafter
  • Developed countries will mobilise at least $100 billion per year by 2020 to provide climate support for developing countries
  • Starting 2023, countries will revise their plans and contributions every five years