Zákaz kosmetiky testované na zvířatech: zaveďme jej globálně! 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU zakázané a poslanci chtějí prosadit zákaz i celosvětově.

Je možné v EU testovat kosmetiku na zvířatech?

 

Odpověď zní ne: V roce 2004 byl v EU zaveden zákaz testování hotových kosmetických produktů na zvířatech, od roku 2009 se nesmí testovat ani složky použité při výrobě. Testy se nejčastěji provádí na myších, krysách, králících a prasatech.

 

Kosmetické produkty, které obsahují složky testované na zvířatech, se nesmí uvádět na evropský trh od roku 2009. Nicméně výrobky, u kterých se testují závažné účinky na lidské zdraví (např. rakovinotvornost), se přestaly prodávat až v roce 2013.

 

Evropský trh s kosmetikou je největší na světě a kosmetický sektor v EU zaměstnává zhruba 2 miliony lidí. Průměrný spotřebitel použije denně 7 různých produktů od mýdla a šamponu až po make up nebo parfém. Evropská pravidla zajišťují, že tyto produkty neohrožují naše zdraví a zároveň zohledňují životní podmínky a práva zvířat.

 

V EU již platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech a prodeje těchto produktů, nicméně zhruba 80% zemí na celém světě je stále povoluje.

 

Evropský parlament chce celosvětový zákaz

 

Nové usnesení, které výbor pro životní prostředí přijal 20. února, požaduje globální zákaz testování kosmetických výrobků na zvířatech i prodej nově testovaných produktů do roku 2023.

 

Usnesení vyzývá EU, aby podpořila celosvětový zákaz v rámci OSN a zajistila, aby nebyl oslaben aktuálním obchodním jednáním nebo pravidly Světové obchodní organizace.

 

Parlament zdůrazňuje, že testování kosmetiky na zvířatech nemá ospravedlnění: „Věřím, že jsme v EU již ukázali, že zákaz může fungovat, a nyní je čas jednat,“ podotkla zpravodajka návrhu, maltská sociální demokratka Miriam Dalli.

 

Usnesení také argumentuje, že zákaz nijak neohrozil rozvoj sektoru a odkazuje na možné inovace a výzkum, které by rozvíjely alternativní metody s přesahem i mimo odvětví kosmetiky.

 

Podle poslanců se zákaz v Evropě respektuje, ale chybí kompletní a spolehlivá data, zejména pokud jde o kosmetiku dováženou do EU z jiných zemí. Unie by měla zajistit, aby se kosmetika testovaná na zvířatech na zdejší trh vůbec nedostala.

 

Poslanci nicméně uznávají, že specifické složky se kromě kosmetiky užívají i v lécích, chemikáliích nebo jídle, a mohou být na zvířatech testovány podle příslušných pravidel. EU by ovšem podle nich měla podpořit rozvoj alternativních metod.

 

Ochrana zvířat - důležité téma pro občany EU

 

Podle průzkumu Eurobarometr z roku 2016 souhlasí 90 % občanů EU s tím, že je důležité zajistit vysoké standardy ochrany zvířat, které by byly uznávané na celém světě. 89 % dotázaných je toho názoru, že EU by měla dělat víc pro mezinárodní zvýšení povědomí o významu ochrany práv zvířat.

 

Parlament bude o usnesení diskutovat a hlasovat na březnovém plénu.