STOP homofobii: stop diskriminaci LGBT osob 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Údaje průzkumu Evropské agentury pro základní práva z roku 2012 ukazují, že LGBT osoby to ani v dnešní Evropě nemají jednoduché. 

Téměř každý druhý člověk spadající do skupiny LGBT (lesby, gayové, bisexuálové a transgender osoby) se v roce 2011 v nějakém okamžiku cítil diskriminován nebo dokonce pronásledován kvůli své sexuální orientaci. A většinou těch "okamžiků" bylo víc. Podle rozsáhlého průzkumu provedeného v roce 2012 v 27 zemích EU a v Chorvatsku právě tak vypadá každodenní realita LGBT osob v Evropě. Víc prozradí naše infografika.

LGBT osoby jsou i v dnešní Evropě stále oběťmi násilí a obtěžování kvůli jejich sexuální orientaci. Diskriminaci pociťují všude: ve škole, v práci, v běžném každodenním životě.


17. květen je Mezinárodním dnem proti homofobii. Připomíná si ho i Evropský parlament, který vždy tvrdě bojoval proti všem formám diskriminace, včetně diskriminace z důvodu sexuální orientace.


Údaje průzkumu Evropské agentury pro základní práva z roku 2012, který byl dnes představen v Haagu, neukazují toleranci Evropanů vůči LGBT osobám v příliš lichotivém světle. Například až 91 % LGBT osob, které se výzkumu zúčastnily,  bylo před dovršením 18 let věku svědkem negativních poznámek nebo chování vůči spolužákům, kteří byli považováni za LGBT. Více než čtvrtina respondentů byla kvůli své sexuální orientaci v posledních 5 letech napadena nebo jim bylo vyhrožováno násilím.