Jak využít úspěchu jaderné dohody s Iránem ve prospěch celého Blízkého východu 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

poslanec Richard Howitt 

Před rokem se díky EU podařilo uzavřít dohodu s Iránem o nukleárním programu. Podle Richarda Howitta to je „ohromná výhra pro mír a stabilitu v regionu zkoušeném mnoha problémy“. Poslanci chtějí na obnovení vztahů Iránu se Západem dále stavět například rozšířením obchodu nebo v oblasti ochrany lidských práv. Britský labourista Howitt nám nastínil své představy ještě předtím, než o jeho zprávě o vztazích s Iránem bude hlasovat plénum.

Co se změnilo v našich vztazích s Iránem; v čem se konkrétně zlepšily?

Před třemi lety jsme neměli žádné vztahy. Mnozí mají za to, že Iránci vyvíjeli jadernou zbraň, což oni popírají. Teherán vysílala nepřátelské výroky na adresu Izraele a dalších zemí a situace lidských práv a demokracie byla velice špatná. Nechci tvrdit, že se všechno napravilo, ale je tu vidět postup; věci se lepší a reformisté mají větší prostor.

Jaderná dohoda byla ohromnou výhrou pro mír a stabilitu v regionu. Obzvlášť ve světle současné humanitární katastrofy v Jemenu a v Sýrii. Pracovat s Iránem na diplomatickém řešení těchto dvou konfliktů je jedna z klíčových součástí nové strategie našich vztahů.

Co dalšího je aktuálně potřeba pro posílení spolupráce EU – Irán?

Potřebujeme konkrétní návrhy spolupráce při boji s terorismem. Součástí toho je úkol otevřít zastoupení EU v Teheránu a zahájit dialog o lidských právech.

Patnáct členských států už otevřelo obchodní zastoupení v Teheránu, protože pro obě strany se tu nabízejí ohromné hospodářské možnosti. Já konkrétně fandím smlouvě pro Airbus. Součástí každé nové dohody o investicích musí ale být ustanovení chránící odbory a další práva.

Doufám ostatně, že naše parlamentní zpráva posune otázku lidských práv dál, protože v Iránu jsou síly, které se o to snaží. Jsem přesvědčen, že můžeme dosáhnout hmatatelných výsledků. Jsme jednoznačně proti trestu smrti. Kdyby Irán přestal popravovat lidi odsouzené kvůli drogám, už jenom tím by se snížil počet poprav o 80%.

Ne všichni jadernou dohodu s Iránem vítají. Co říkáte jejím kritikům?

Jsou tací, kdo chtěli udržet Irán v izolaci a oslabení. Kdyby se nebylo podařilo jadernou dohodu uzavřít, Irán by se vrátil k nukleárnímu vyzbrojování a to by přímo ohrožovalo Izrael a státy Perského zálivu. Neměli bychom dnes žádný dialog o lidských právech a ve finále by na tom tratili hlavně obyčejní Iránci.

Mohla by normalizace vztahů s Iránem, který má zásadní roli v bezpečnosti regionu, napomoct i řešení dalších krizí?

Je notoricky známo, že mezi Iránem a Saúdskou Arábií je ostrá rivalita. Přelila se do dalších zástupných konfliktů, kde jak Teherán, tak Rijád sponzorují různé ozbrojené skupiny a způsobují tak válčení a utrpení. V naší zprávě si dáváme velký pozor, abychom zůstali nestranní, ale apelujeme na to, aby Evropa vyvíjela úsilí v sbližování obou rivalů. Měli bychom využít našeho diplomatického vlivu, abychom zmírnili napětí, ukončili válku v Sýrii a Jemenu a posunuli se k bezpečnostnímu uspořádání celého Blízkého východu, které bude každé zemi v regionu zaručovat mír a stabilitu.

Usnesení o Strategii EU vůči Iránu po jaderné dohodě je předmětem plenární debaty v pondělí 24.10. večer. Hlasovat se o něm bude v úterý 25.10. v poledne.

Pět informací o Iránu 
  • Téměř dvě třetiny populace mladší než 30 let 
  • Druhá největší ekonomika Blízkého východu a největší mimo Světovou obchodní organizaci 
  • Čtvrtá největší populace uprchlíků v absolutních počtech (po Turecku, Pákistánu a Libanonu) 
  • Druhé největší zásoby zemního plynu na světě a čtrté největší zásoby ropy 
  • Světové prvenství v počtu trestů smrti na obyvatele