Parlament vyzývá Spojené státy, aby přehodnotily zastavení finanční podpory palestinským uprchlíkům 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Federica Mogherini během plenární debaty 6. února  

Parlament chce zmírnit dopad, který přinese snížení amerického financování a žádá EU, aby zmobilizovala dodatečné finance pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky.

Poslanci žádají Bílý dům, aby přehodnotil své nedávné rozhodnutí strhnout 65 milionů dolarů z financování organizace Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (z angličtiny zkratka UNRWA). 8. února 2018 přijali usnesení, ve kterém vyzývají státy EU k mobilizaci dodatečných financí pro Úřad a k navýšení příspěvků vyzvali také arabské státy.

 

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky byl založen v roce 1949 rozhodnutím valného shromáždění OSN. Poskytuje nezbytné služby pěti milionům palestinských uprchlíků na Blízkém východě. V debatě na plénu 6. února vysoká představitelka pro zahraniční politiku Federica Mogherini poznamenala, že „Úřad OSN pro palestinské uprchlíky má klíčovou politickou roli v udržení vyhlídky na důvěryhodný mírový proces.“ Zdůraznila také, že „omezení aktivit Úřadu by vedlo k nestabilitě a bezpečnostním rizikům v celém regionu“.

 

„Další rána pro mírový proces na Blízkém východě“

 

Předseda parlamentní delegace pro vztahy s Palestinou Neoklis Sylikiotis na plénu řekl: „Toto provokativní rozhodnutí Spojených států je další ránou pro mírový proces na Blízkém východě,“ a dodal, že „Trumpova administrativa již zavedla mírový proces do slepé uličky tím, že uznala Jeruzalém hlavním městem Izraele“.

 

Ve stejné debatě evropský komisař Johannes Hahn zdůraznil, že EU a její členské státy jsou největšími poskytovateli pomoci palestinským uprchlíkům. Oznámil, že EU urychlí platbu 82 milionů eur Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky dodatečně k balíčku finanční pomoci Palestině ve výši 42,5 milionů eur, který byl oznámen 31. ledna 2018.

 

Slovinský liberální demokrat Ivo Vajgl popsal práci Úřadu UNRWA jako „nepostradatelnou“ a řekl, že Trumpovo nedávné rozhodnutí o zastavení finanční podpory by bylo „velkou překážkou pro budoucí postup“.

 

Jménem křesťanských demokratů připomněl španělský poslanec José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, že „zde mluvíme o lidech, o milionech lidí. Dva miliony uprchlíků v Jordánsku, 540 000 v Sýrii, 1,5 milionu v pásmu Gazy, 800 000 na Západním břehu. Je potřeba uspokojit základní potřeby těchto lidí, v sázce je budoucnost mnoha dětí“.

 

Ocenění Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky

 

V debatě promluvil také maďarský poslanec za zelené Tamás Meszerics: „Je potřeba, abychom se zapojili do mírového procesu, jinak bude Úřad OSN pro palestinské uprchlíky existovat navždy, a to by byl nejhorší možný výsledek.“ Španělská sociální demokratka Elena Valenciano popsala nezbytnost „vyslat poselství naděje do části světa, kde naděje často chybí.“

 

Poslanci přijali 8. února usnesení, ve kterém Parlament chválí Úřad OSN pro palestinské uprchlíky za „mimořádné úsilí“ a vyjadřuje znepokojení nad snížením nebo opožděním finančních zdrojů, které by mohlo „poškodit přístup 1,7 milionů palestinských uprchlíků ke krizové potravinové pomoci, tří milionů ke zdravotní péči a přístup 500 000 palestinských dětí ke vzdělání“. Poslanci také uvítali rozhodnutí EU a několika členských států k poskytnutí zrychleného financování. Zároveň Úřad vyzvali k tomu, aby zajistil, že jeho prostředky nebudou zneužívány.

Palestinský beduínský tábor  

Jeruzalém jako hlavní město Izraele i Palestiny

 

Před Vánocemi uznal americký prezident Donald Trump Jeruzalém hlavním městem Izraele. Tento krok byl všeobecně odsouzen jako porušení mezinárodního práva. V hlasování 8. února 2018 Parlament potvrdil, že cílem EU je dosáhnout řešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvořením dvou států v rámci hranic z roku 1967 a s uznáním Jeruzaléma jakožto hlavního města obou států.

 

V prosinci 2014 poslanci výraznou většinou podpořili „uznání palestinské státní suverenity“. V usnesení o rozpočtu pro rok 2018 poslanci žádali větší podporu mírového procesu na Blízkém východě, palestinské samosprávy a Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky.

 

Přečtěte si více o roli Parlamentu v mírovém procesu na Blízkém východě.

Co je Úřad OSN pro palestinské uprchlíky? 
  • Po arabsko-izraelském konfliktu v roce 1948 jej založilo valné shromáždění OSN 
  • Valné shromáždění opakovaně obnovilo Úřadu mandát, protože řešení problému palestinských uprchlíků stále chybí  
  • Úřad začal působit v roce 1950 a v té době pomáhal zhruba 750 000 Palestincům. Dnes má na jeho služby nárok zhruba 5 milionů palestinských uprchlíků 
  • Každý den se v 702 školách, které Úřad spravuje, vzdělává zhruba 500 000 dětí 
  • Každý rok zajistí Úřad ošetření více než 9 milionů pacientů