Írán: Poslanci kritizují USA za odstoupení od smlouvy omezující jaderný program 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Jaká je budoucnost jaderné dohody s Íránem?  

Poslanci vyzývají EU, aby nadále podporovala dohodu s Íránem, protože podle nich snižuje jaderné nebezpečí, které by mohl Teherán představovat.

Poslanci diskutovali v úterý 12.6. s unijní představitelkou pro zahraniční politiku Federicou Mogherini o dopadu rozhodnutí USA stáhnout se z jaderné dohody s Íránem. Stanoviska hlavních řečníků za jednotlivé politické skupiny Parlamentu čtěte zde (anglicky).


„Evropská unie je jednotná v podpoře dohody o íránském jaderném programu, přičemž další problematické otázky, jakými jsou íránská podpora syrského režimu či íránský program balistických raket, je třeba řešit jiným způsobem,“ prohlásil již před plenární debatou předseda zahraničního výboru David McAllister v reakci na rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa neobnovit výjimku z uplatňování sankcí vůči Íránu na základě jaderné dohody.

Federica Mogherini, vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku  

Souvislosti

Írán, EU a šest zemí - Francie, Německo, Spojené království, Čína, Rusko a USA - podepsaly v červenci 2015 takzvaný Společný komplexní akční plán (JCPOA). Šlo o průlomovou dohodu, která měla výměnou za ukončení sankcí vůči Teheránu zajistit, že íránský jaderný program zůstane nevojenský.

Iran nuclear deal 
  • Reduction of uranium stockpile by 98% 
  • No enrichment of uranium above 3.67% 
  • Full access to Iran's declared and suspected nuclear sites