Parlament podporuje Ukrajinu i bezvízový styk: časová osa 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Evropský parlament v posledních letech konzistentně vyjadřuje solidaritu s Ukrajinou a podpořil například finanční půjčky nebo uvolnění vízového režimu.

Miliardová půjčka


13. června 2018 schválil Parlament půjčku Ukrajině ve výši jedné miliardy eur na pokrytí financování z vnějších zdrojů v letech 2018 až 2019. Pomoc je podmíněna tím, že Kyjev bude pokračovat v reformách a v boji proti korupci, a také že bude respektovat principy vlády práva a ochrany lidských práv.


Bezvízový styk


V dubnu 2017 plénum odhlasovalo zrušení vízové povinnosti pro Ukrajince, bezvízový styk začal platit v červnu téhož roku.

Občané Ukrajiny, kteří jsou držiteli biometrických pasů, mohou bez víz vycestovat do Evropské unie na dovolenou, za rodinou, kvůli podnikání nebo z dalších důvodů, ale ne za účelem zaměstnání. Bezvízový styk tedy neznamená pracovní povolení. Bezvízová cesta je také časově omezena: na pobyty, jejichž délka nepřesahuje 90 dní během jakéhokoli období 180 dnů. Podmínkou k liberalizaci vízového režimu bylo přijetí mechanismu takzvané záchranné brzdy, který umožňuje rychlou reakci na výjimečné situace v podobě okamžitého znovuzavedení vízové povinnosti. Irsko a Spojené království mají z tohoto nařízení výjimku.

Statistiky za rok 2016

Podle dostupných statistik bylo v roce 2016 vydáno 13,9 milionů víz ke krátkodobému pobytu do států schengenské zóny. Jejich držitelé jsou nejčastěji Rusové (3,1 milionů), následují Číňané (2,1 milionů) a jako třetí Ukrajinci (1,36 milionů). Země, které udílejí nejvíce víz občanům Ukrajiny, jsou: Polsko (560 000), Maďarsko (117 000) a Německo (99 000). V průměru bylo 3,4% ukrajinských žádostí o udělení evropského víza odmítnuto. Česko udělilo v roce 2016 vízum 83 tisícům občanů Ukrajiny.