Zastavení finanční pomoci pro palestinské uprchlíky? Ohrozí miliony lidí i dvoustátní řešení konfliktu, zaznělo v Parlamentu 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Na říjnové plenárce diskutovali poslanci o UNRWA a její budoucnosti. Ilustrační foto: EU-ECHO on Flickr CC/BY/NC/ND  

Poslanci se vymezili k otázce budoucího financování Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Většina z nich v plenární debatě 2. října odsoudila zastavení podpory ze strany USA.

V souvislosti s nedávným rozhodnutím Spojených států zastavit veškerou finanční pomoc pro UNRWA, poslanci diskutovali o důsledcích tohoto kroku. Většina řečníků postup amerického prezidenta Donalda Trumpa odsoudila.

„Týká se to více než 5,5 milionu mužů, žen a dětí, které nemůžeme jednoduše ignorovat,“ upozornil španělský křesťanský demokrat José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra.

Spojené státy tvrdě kritizovali zejména někteří levicoví poslanci, jedním z nich byl například kyperský poslanec a zároveň předseda parlamentní delegace pro Palestinu Neoklis Sylikiotis. „Jde o pět milionů uprchlíků, kteří právě teď trpí kvůli americkým škrtům. Osmdesát procent lidí v Gaze je závislých na pomoci od UNRWA,“ poznamenal Sylikiotis.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky 
  • Po arabsko-izraelském konfliktu v roce 1948 ji založilo valné shromáždění OSN  
  • Valné shromáždění opakovaně obnovilo agentuře mandát, protože řešení problému palestinských uprchlíků stále chybí 
  • Agentura začala působit v roce 1950 a v té době pomáhala zhruba 750 000 Palestincům. Dnes má na její služby nárok zhruba 5 milionů palestinských uprchlíků  
  • Každý den se v 702 školách, které UNRWA spravuje, vzdělává zhruba 500 000 dětí 
  • Každý rok zajistí UNRWA ošetření více než 9 milionů pacientů 

Trumpova administrativa se rozhodla na konci srpna zastavit financování UNRWA kvůli nespokojenosti s tím, jak agentura s penězi nakládá. Belgická poslankyně za liberály Hilde Vautmans se amerického prezidenta na dálku zeptala, „zda se chce do historie zapsat jako ten, kdo pohřbil dvoustátní řešení palestinsko-izraelského konfliktu“.

„Je to pokus o znemožnění dvoustátního řešení, a mladí Palestinci se kvůli tomu budou cítit zase o něco víc opuštěni,“ přidala se ke kritice USA španělská socialistická poslankyně Elena Valenciano s tím, že americké rozhodnutí ještě více zjitří situaci v Gaze.


V Palestině by propukl chaos a násilí, varoval komisař

Na plénu vystoupil rovněž komisař pro evropské sousedství Johannes Hahn, který Trumpův postup označil za „nenapravitelný a chybný“. „Bez UNRWA a vyhlídky na dvoustátní řešení by mezi Izraelci a Palestinci propukl chaos a násilí,“ řekl během rozpravy komisař Hahn. Prohlásil, že Evropská unie bude nadále „výrazným, spolehlivým a předvídatelným podporovatelem agentury“.

V této souvislosti poukázal na to, že EU poskytne agentuře UNRWA dodatečných čtyřicet milionů eur, jak bylo ohlášeno již na Valném shromáždění OSN 27. září. EU a její členové platí polovinu celého rozpočtu agentury, celkem Unie za poslední tři roky poskytla zhruba 1,2 miliardy eur.

Italská poslankyně Rosa D’Amato ze skupiny Evropa svobod a přímé demokracie připomněla, že „evropská pomoc míří už ke čtvrté generaci palestinských uprchlíků. Co se týče působení UNRWA, je zde určitě prostor pro zlepšení, ale myslím si, že americké škrty jsou z pohledu mírového procesu na Blízkém východě kontraproduktivní,“ uvedla D’Amato.

V projevech na plenárním zasedání ve Štrasburku převládala podpora UNRWA a její činnosti. Dánská poslankyně za Zelené Margrete Auken, ocenila její „vynikající práci“. Auken ovšem také kritizovala reakci EU na údajné „systematické zpochybňování mezinárodního práva ze strany Izraele“. „Jaká je na to odpověď Unie? Trochu nespokojeného brblání a pár eur navíc,“ prohlásila poslankyně.

Příležitost přehodnotit politiku v Palestině?

Na plénu však zazněly i hlasy podporující přístup amerického prezidenta. Nizozemský konzervativec Bas Belder, který je místopředsedou delegace pro vztahy s Izraelem, si myslí, že díky americkému kroku „má mezinárodní společenství možnost přehodnotit svůj přístup a představit nová racionální kritéria pro palestinské uprchlíky“. Belder navrhl, aby EU „podpořila Washington v jeho úsilí probudit palestinské vůdce“. UNRWA má podle něj mnoho nedostatků a blokuje řešení konfliktu.

Německý poslanec ze skupiny Evropa národů a svobody Marcus Pretzell podpořil myšlenku úplného zrušení agentury. „Je naprostý skandál, že německá vláda nabídla nahradit velkou část amerického financování pro UNRWA. Měli bychom spíš tuto instituci zavřít a zrušit její zdroje,“ uvedl Pretzell.

Parlament podporuje UNRWA


UNRWA působí v Palestině od roku 1949. Založena byla kvůli pomoci Palestincům, kteří museli opustit své domovy v důsledku arabsko-izraelské války. V současnosti poskytuje základní podporu pěti milionům palestinským uprchlíkům v Gaze, na Západním břehu Jordánu, v Jordánsku, Libanonu a Sýrii.

Evropský parlament v usnesením přijatém 8. února 2018 ocenil UNRWA za „mimořádné úsilí“ a vyjádřil obavu, že jakékoli snížení či zpoždění jejího financování by mohlo mí za následek „negativní dopady na přístup k základní potravinové pomoci pro 11,7 milionu palestinských uprchlíků a na přístup k základní zdravotnické péči pro tři miliony lidí a také na přístup více než půl milionu palestinských dětí ke vzdělání“.

Přečtěte si více o roli Evropského parlamentu v mírovém procesu na Blízkém východě.