Sdílet tuto stránku: 

Parlament je rozhodným odpůrcem trestu smrti a usiluje o jeho celosvětové zrušení.

Trest smrti ve světě  

Trest smrti: fakta a čísla


142 zemí zrušilo trest smrti k roku 2017. Buď zákonem nebo ho přestaly vykonávat. Naopak 56 zemí trest smrti stále používá. Zaznamenaných poprav bylo nejméně 993 a to ve 23 zemích nepočítaje Čínu, u které se má za to, že tam byly provedeny tisíce poprav. Více než 20 000 lidí na trest smrti čeká.


Zhruba 84 % všech zaznamenaných poprav v roce 2017 bylo podle dat Amnesty International vykonáno ve čtyřech zemích - Íránu, Saúdské Arábii, Iráku a Pákistánu. Pro Čínu nejsou údaje známé, protože tamní úřady je chrání jako státní tajemství.


V Asii, USA a arabském světě je proti zrušení trestu smrti silný odpor.


Z 55 afrických zemí zrušily trest smrti (nebo zavedly moratoria) čtyři pětiny států.

Evropská unie: Časová osa zrušení trestu smrti za běžné zločiny a za všechny zločiny  

Jak bojuje EU proti trestu smrti

 

Evropská unie největším dárcem v kampaních a aktivitách za zrušení trestu smrti po celém světě. Vyplývá to z našeho závazku k ochraně lidských práv. Všechny země EU trest smrti zrušily v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech.

 

EU bojuje proti trestu smrti různými způsoby:

 

  • zakazuje obchod se zbožím, které lze použít k mučení a výkonu trestu smrti
  • využívá obchodní politiku k podpoře dodržování lidských práv
  • podporuje nevládní organizace, které dělají osvětu, monitorují a dokumentují situaci v zemích, které trest smrti zachovávají
  • jako stálý pozorovatel v OSN je EU důrazným zastáncem všech kroků ke zrušení trestu smrti
  • Parlament přijímá usnesení a hostí diskuse odsuzující jednání zemí, které stále trest smrti používají. Usnesení o trestu smrti z roku 2015 odsoudilo jeho použití k potlačení opozice, nebo na základě náboženské víry, homosexuality nebo cizoložství.

 

Bělorusko je jediná země na evropském kontinentu, která pokračuje v provádění poprav. V Rusku je na trest smrti moratorium.