Obchodní rozhovory mezi EU a USA: sporné otázky 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Připravují se jednání mezi USA a EU o pravidlech vzájemného obchodu ©AP images/European Union-EP  

USA hrozí uvalením dodatečných cel na evropská auta. Mezi EU a USA panuje napětí, proto se obě strany chystají zasednout k jednacímu stolu. Parlament zde má také svou roli.

Protekcionismus USA


Obchodní vztahy mezi EU a Spojenými státy se zkomplikovaly nástupem Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta, kvůli jeho protekcionistickému a nacionalistickému přístup. Po jeho uvedení do úřadu byla na konci roku 2016 na dobu neurčitou pozastavena jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP).

Když Trumpova administrativa zavedla dodatečná dovozní cla na ocel a hliník, poslanci Evropského parlamentu to označili za neakceptovatelné a v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Poslance rovněž znepokojilo zavedení cel na španělské olivy z ledna 2018. Americká strana totiž usoudila, že olivy byly dováženy za nižší než tržní cenu.

Napětí mezi Evropou a USA loni eskalovalo, když prezident Trump pohrozil, že zavede další cla na evropské automobily s odůvodněním, že jde o otázku národní bezpečnosti. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se následně s prezidentem USA sešel a oba politici se dohodli, že budou obchodní jednání obnovena.


Obchodní jednání


Evropská komise začne vyjednávat s americkou stranou, mandát k zastupování celé EU získala od členských států 15. dubna 2019.

Jakákoli dohoda, která vzejde z jednání s Američany, musí být schválena Parlamentem, aby mohla vstoupit v platnost.

Rozdílné priority

Výsledek jednání je ovšem nejistý, jelikož EU a USA mají odlišné názory na některé otázky. Zatímco Evropa chce chránit svůj automobilový průmysl, Spojené státy chtějí donutit EU, aby usnadnila americkým farmářům vstup na svůj trh. Evropská unie je však tradičně opatrnější v otázkách produkce potravin – například nepovoluje prodej hovězího masa s přidanými hormony či kuřata ošetřená chlórem.


„Nejsem si jistý, jak to dopadne. Myslím, že celá ta strategie, která stojí za návrhem mandátu k jednání, má za cíl uklidnit situaci a možná získat víc času,“ uvedl německý sociálnědemokratický poslanec Bernd Lange, který předsedá výboru pro mezinárodní obchod.

Podle Langeho, jenž za Parlament vedl i jednání o TTIP, se situace s nástupem prezidenta Trumpa výrazně změnila. „Samozřejmě s novým americkým kabinetem je to velký rozdíl. Tato vláda postavila svoji obchodní strategii na dvou pilířích. Prvním z nich je přivést investice zpět do Spojených států, proto zavádějí protekcionistická opatření. Druhým pilířem jejich politiky je soupeření s Čínou a snaha omezit její vliv,“ vysvětlil poslanec a zdůraznil, že „EU se snaží stavět bilaterální dohody na jasných pravidlech, nikoli na mocenských pozicích“.

Poslanec a předseda výboru pro mezinárodní obchod Bernd Lange © European Union 2019 – Source: EP  

Jakou roli hraje Kongres a Evropský parlament

Podle německého poslance by Evropský parlament mohl hrát důležitou roli v posilování vztahů mezi EU a USA, jelikož jej s Kongresem i dalšími zainteresovanými stranami pojí vzájemné vazby.

„Podle americké ústavy totiž náleží řada obchodních záležitostí Kongresu, který může určitou moc svěřit prezidentovi. Oba parlamenty hrají důležitou roli…oba jsou zapotřebí k tomu vnést do tohoto globalizovaného světa větší řád,“ myslí si předseda výboru pro mezinárodní obchod.

Jako banány. EU již řešila řadu obchodních konfliktů

Evropská unie a Spojené státy spolu vedly obchodní spory již v minulosti. Jedním z nejznámějších byla takzvaná banánová válka kvůli dovozu banánů do EU. Unie tehdy začala zvýhodňovat dovozce banánů ze zemí skupiny AKT (77 států z Afriky, Karibiku a Tichomoří) na úkor dovozců z Latinské Ameriky, proti čemuž Spojené státy protestovaly.

EU vedla také spor s Kanadou kvůli dovozu hovězího masa, které obsahovalo hormony, jež Evropa považovala za zdraví škodlivé. V roce 2012 se nakonec Unie s Kanadou dohodla na zvýšení dovozu masa bez hormonů.