Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Europoslanci schválili společný rejstřík lobbistů

Plenární zasedání Tisková zpráva - Instituce11-05-2011 - 16:43
 

Poslanci ve středu podpořili návrh společného rejstříku lobbistů a dalších zájmových skupin usilujících o přístup do Evropského parlamentu a Komise. Kontakty europoslanců s lobbisty by měly být uvedeny v tzv. "legislativní stopě", která by měla být připojena k legislativním zprávám. Parlament doufá, že se ke společnému "rejstříku transparentnosti" připojí i Rada ministrů. Rovněž se domnívá, že by registrace měla být povinná pro všechny lobbisty.


"Registr transparentnosti" je důležitým krokem vpřed v našem boji za čistý a odpovědný proces rozhodování v Evropské unii. Potřebujeme lobby a zájmové skupiny, abychom si byli vědomi možného dopadu námi schvalovaných právních předpisů na různé skupiny lidí a firem, ale musíme si být jisti, že nikdo neovlivňuje rozhodnutí nedovolenými prostředky", uvedl předseda EP Jerzy Buzek.


Společný rejstřík zvýší transparentnost, tvrdí europoslanci, a umožní občanům najít na jednom místě všechny informace o osobách a organizacích, které jsou v kontaktu s institucemi EU. Měl by také usnadnit registraci zástupcům zájmových skupin.


Parlament a Komise se v listopadu 2010 dohodly, že rejstřík bude vycházet ze stávajících rejstříků obou institucí. Díky změně názvu z "lobby" na "transparentnost" bude registrace snadnější pro organizace i jednotlivce ovlivňující rozhodovací procesy v EU, jako jsou think tanky či organizace, které zastupují církve a náboženské společnosti.


Dobrovolná a povinná registrace

Parlament a Komise se dohodly, že registrace nebude povinná. Evropský parlament nicméně zavede povinnou registraci pro lobbisty, kteří budou chtít vstoupit do jeho prostor.


Europoslanci také apelují na Radu ministrů, aby se k rejstříku co nejdříve připojila, a vítají, že Rada naznačila, že tak učiní.


"Legislativní stopa" a jiná zlepšení

Parlament také podpořil návrh zavedení tzv. "legislativní stopy", tj. přílohy ke zprávám vypracovaným poslanci, která by obsahovala seznam všech lobbistů, s nimiž se zpravodaj setkal při přípravě svých zpráv.


Nový rejstřík dále poskytne doplňující informace, jako například počet jednotlivců zapojených do všech aktivit spojených s rejstříkem a jakékoli financování nebo podporu EU, které zaregistrovaný subjekt obdrží. Stanoví také postupy pro vyřizování stížností a sankce.


V odděleném hlasování o vnitřních předpisech Parlamentu poslanci rozhodli, že registrace jejich finančních zájmů musí být aktualizována "jakmile dojde ke změně, " a to nejméně jednou ročně.


Background

Parament má rejstřík lobbistů od roku 1996, Komise od roku 2008. V roce 2008 Parlament přijal usnesení, ve kterém požadoval vytvoření rejstříku společného pro všechny instituce, včetně Rady. Parlament a Komise zřídily pracovní skupinu, která v listopadu 2010 dosáhla přijetí návrhu dohody o zřízení společného rejstříku. Ten by měl být k dostupný online v červnu 2011.

Odkaz : 20110510IPR19128
Aktualizováno: ( 11-05-2011 - 16:50)
 
 
Kontakty