Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Guimarães a Maribor: evropská hlavní města kultury 2012

Další tiskové zprávy Článek - Kultura06-02-2012 - 13:58
 
Snímek ze zahajovacího ceremoniálu Evropského města kultury 2012   Hlavními evropskými městy kultury pro letošní rok jsou slovinský Maribor a portugalský Guimarães

Portugalský Guimarães a slovinský Maribor jsou Evropskými hlavními městy kultury pro rok 2012. Během letošního roku se v nich odehraje široká paleta kulturních akcí - představení opery, současného tance, klasické i populární hudby, filmu, divadla, výstavy výtvarného umění, literatury a architektury. Cílem je přitáhnout zájem investorů a turistů, i zviditelnit vybraná města.


V Guimarães se narodil první portugalský král Afonso Henriques. Město je v současnosti plné mládí, téměř polovině jeho obyvatel je méně než 30 let. Město chce posílit místní komunity tím, že podporuje jejich aktivní zapojení do projektů města a do snahy transformovat město z průmyslového na mezinárodně konkurenceschopnou kreativní ekonomiku.


Portuglaský poslancec za Zelené Rui Tavares o Guimarães říká: "Nádherný Guimarães, jedno z nejkrásnějších portugalských měst, se stal příkladem městské obnovy. To, že byl vybrán za evropské hlavní město kultury, ho jasně přeměnilo v kotel soudobé kreativity a silného tisíciletého dědictví. A neměli bychom zapomenout ani na pouhých 25 km vzdálenou Bragu, která je Evropským hlavním městem mládeže."


Maribor si zase pozval umělce z celého světa. Chce tak umožnit dlouhodobé mnohonásobné mezinárodní kulturní výměny, tzv. program kulturních ambasád. V programu zvaném Klíče od města dostanou obyvatelé středověkého Mariboru možnost spojit svého tvůrčího ducha se svým městem - jako spolutvůrci i návštěvníci výstav, pouličních akcí a koncertů.


Slovinský lidovecký poslanec Milan Zver k tomu říká:. "Jako Slovinec pocházející z Dolního Štýrska jsem velmi hrdý na to, že Maribor, druhé největší slovinské město obdrželo pro rok 2012 titul Evropské hlavní město kultury. Maribor byl významnou evropskou křižovatkou, kde vedle sebe v minulosti v míru žily různé kultury a navzájem se obohacovaly. Přál bych si, aby tato tradice pokračovala a aby v roce 2012 navštívilo Maribor a okolní turistické klenoty co nejvíce občanů EU."


Titul Evropské hlavní město kultury vznikl v roce 1985 a doposud ho získalo více než 40 měst. Evropská hlavní města kultury vybírá Rada na základě doporučení panelu, ve kterém zasedají i poslanci Evropského parlamentu.


V roce 2015 bude Evropským hlavním městem kultury Plzeň.

Odkaz : 20120203STO37166
 
 
   
Evropská hlavní města kultury
 

2012: Maribor (Slovinsko), Guimarães (Portugalsko)

 
 

2013: Košice (Slovensko), Marseille (Francie)

 
 

2014: Riga (Lotyšsko), Umeå (Švédsko)

 
 

2015: Plzeň (Česká republika), Mons (Belgie)