Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

10 x z únorového Štrasburku

Další tiskové zprávy Článek - Instituce17-02-2012 - 15:00
 
Příprava na zahájení plenárního zasedání   Příprava na zahájení plenárního zasedání

Eurodluhopisy, pomoc potřebným, liberalizace obchodu s Marokem, zjednodušení přeshraničních převodů v eurech, přístup nevidomých ke knihám - to jsou některá z témat, kterými se poslanci zabývali během uplynulého plenárního zasedání. Poslanci si také vyslechli italského premiéra Maria Montiho, a projednali situaci v Sýrii, Rusku a Maďarsku.


Během středeční debaty o nadcházejícím summitu EU vzkázali poslanci  Evropské radě, že by se měla zaměřit na posun od rozpočtových škrtů k hospodářskému růstu. V úterý poslanci jednali s Evropskou komisí o zavedení eurodluhopisů a o Roční analýze růstu. V této souvislosti zdůraznili, že koordinace hospodářské politiky vyžaduje strukturální reformy.


Ve středu se na plénu dostalo vřelého přivítání italskému premiérovi. Mario Monti poslance ubezpečil, že jeho vláda je oddaná reformám a fiskální konsolidaci. "Dnešní fiskální disciplínu musí následovat posílení jednotného trhu, vedoucí k silnější hospodářské unii", řekl Monti. 


Ve středu Parlament odsouhlasil prodloužení programu "Potraviny pro chudé" nejméně o další dva roky. Program dodává potraviny 18 milionům nejchudších obyvatel EU. V pondělí poslanci opětovně vyzvali k přijetí strategie EU na pomoc 3 milionům bezdomovců v EU.


Italská poslankyně Cristiana Muscardini a francouzský poslanec José Bové na našich webových stránkách vysvětlili své argumenty pro a proti dohodě mezi EU a Marokem o liberalizaci vzájemného obchodu se zemědělskými produkty a produkty rybolovu. Zastánci dohody tvrdí, že dohoda posílí pozici EU ve středomořském regionu a podpoří tamní demokracie, odpůrci se naopak obávají, že dohoda ohrozí rodinné farmy na obou stranám Středozemního moře. Ve čtvrtek Parlament dohodu schválil.


Přeshraniční bankovní převody uvnitř zemí Jednotné oblasti pro platby v eurech SEPA budou rychlejší a levnější díky schválení dohody, která staví přeshraniční platby téměř na stejnou úroveň s platbami domácími. Od roku 2014 budou tato pravidla platit v zemích eurozóny, od roku 2016 ve zbývajících zemích EU a ve Švýcarsku, Norsku, Monaku, Islandu a Lichtenštejnsku.


Ve středu Evropský parlament projednal situaci v Sýrii, zejména ochranu lidského života a lidských práv uprostřed tamních nelítostných bojů. Poslanci také schválili usnesení k prosincovým parlamentním volbám v Rusku.


Na lednovém plenárním zasedání poslanci projednali situaci v Maďarsku s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, začátkem února si během veřejného slyšení vyslechli názory maďarské občanské společnosti. Tento čtvrtek pak přijali usnesení, ve kterém vyjádřili své znepokojení. Tento krok přichází po nedávném rozhodnutí Evropské komise zahájit urychlené řízení za porušení práva proti Maďarsku kvůli některým ústavním záležitostem.


Vyjednávací pozice chovatelů mléčného skotu vůči zpracovatelům vylepší pravidla, která Parlament schválil ve středu.  Díky změnám v systému vyjednávání se zpracovatelským průmyslem by měli chovatelé za surové mléko dostávat  spravedlivou cenu. To jim umožní lépe se připravit na konec mléčných kvót v roce 2015. 


Poslanci a zástupci Evropské komise projednali v reakci na petici občanů možnost přikázat vydavatelům knih, aby uvolnili práva na jimi vydávané knihy pro speciální vydání pro nevidomé, což by usnadnilo přístup nevidomých ke knihám.


Při samém zahájení plenárního zasedání předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ostře odsoudil možnost uložení trestu smrti saudskému novináři Hamzovi Kašgárímu za údajně rouhačské komentáře na sociální síti Twitter. Martin Schulz přislíbil udělat vše, co bude možné, aby k tomu nedošlo.  

Odkaz : 20120210STO37776