Bezpečnost versus občanské svobody: dopad teroristických útoků v Paříži

Po prvotním šoku přišla reakce. Jen několik dní po teroristických útocích v Paříži začali vlády a politici požadovat více nástrojů v boji proti terorismu. Jak taková opatření pasují k občanským právům, jako je soukromí nebo volný pohyb? Na tuto otázku odpověděla předsedkyně Podvýboru pro bezpečnost a obranu Anna Elżbieta Fotyga a předseda Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Claude Moraes.

Anna Elżbieta Fotyga (nahoře) a Claude Moraes
Anna Elżbieta Fotyga (nahoře) a Claude Moraes

Jsme nyní v evropské "válce proti teroru"? Po útocích v Paříži některé země ve snaze zabránit dalším teroristickým útokům požadují evropskou jmennou evidenci cestujících, přísnější kontroly hranic a ještě více dohledu na internetu. Má v tomto Evropský parlament nějakou roli?

 

Claude Moraes (předseda Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, skupina Progresivní aliance socialistů a demokratů, Spojené království)


Nemyslím si, že je užitečné hovořit o válce proti teroru, myslím, že je to špatná volba slov. To, co Evropský parlament a instituce musí udělat, je pochopit historii a pochopit, že jsme s takovými velmi těžkými situacemi pracovali už dřív. Zabývali jsme se vnitřním terorismem v mnoha oblastech Severního Irska a v Německu, ve Španělsku ...


Chápeme, že členské státy chtějí, abychom v různých otázkách, jako je jmenná evidence cestujících (PNR), konali rychle, ale my budeme brát svou legislativní roli velmi vážně. Je nutná rovnováha mezi bezpečností evropských občanů a jejich soukromím a základními právy.

 

Anna Elżbieta Fotyga (předsedkyně Podvýboru pro bezpečnost a obranu, skupina Evropských konzervativců a reformistů, Polsko)


Já bych to nenazývala válkou proti terorismu, ale je jisté, že máme problém. Musíme být velmi ostražití, a musíme spojit naše úsilí v předcházení terorismu, předcházení radikalizaci různých skupin, které probíhá na území Evropy. Také bych chtěla dodat, že terorismus v Evropě není jen vliv radikálního islamismu. Nebezpečné situace jsou i na našich východních hranicích, třeba ruská agrese na Ukrajině.


Skupina EKR (Evropští konzervativci a reformisté) již velmi dlouho podporuje přijetí směrnice o jmenné evidenci cestujících. Já vím, že to znamená užší spolupráci tajných služeb, což znamená určité nebezpečí ve formě státu dohlížejícího na tajné služby. Každý z nás má obavy o demokracii, ale nebezpečí terorismu tu je a my musíme zabránit eskalaci teroristických útoků. Myslím si, že směrnice o jmenné evidenci cestujících by měla být přijata s tím, že v ní bude mnoho záruk zajišťujících práva občanů.