Prodlužovat nejistotu není podle předsedy Parlamentu v ničím zájmu.

Volba britských voličů v referendu o setrvání v EU „musí být co nejdřív implementována“ a to při plném zapojení Evropského parlamentu, vzkázal jeho předseda Martin Schulz šéfům evropských vlád na jejich mimořádném summitu v Bruselu 28. června. „Prodlužovat období nejistoty by nebylo v ničím zájmu,“ zdůraznil Schulz společně s tím, že Evropská unie také musí předvést, že si je vědomá potřeby reforem.

Martin Schulz na summitu šéfů států EU
Martin Schulz na summitu

Předseda Schulz prohlásil, že lituje rozhodnutí britských občanů, ale jejich vůle „musí být plně respektována a realizována co nejdříve“. Vzhledem k tomu, že Evropský parlament bude dávat svůj souhlas k výsledku jednání s Velkou Británií, bude podle něj muset být "plně zapojen ve všech fázích."

„Evropský parlament je přesvědčen, že věci nemohou pokračovat stejně jako v uplynulých letech… Musíme oživit evropskou myšlenku, prokázat schopnost sebekritiky a zlepšit povědomí o tom, kde bychom měli Evropskou unii reformovat, aby byla efektivnější a byla blíže k občanům“


Předseda Parlamentu zdůraznil potřebu dalšího vývoje hospodářské a měnové unie s cílem zajistit růst a zaměstnanost a „překonat přetrvávající ekonomické a sociální nejistoty“. Boj proti daňovým podvodům je „ústředním prvkem naší strategie nejen pro růst, ale také pro obnovení důvěry v EU,“ řekl Schulz a poukázal na pokrok dosažený v Parlamentu v dané legislativě a zároveň vyzval členské státy, aby přispěly svým dílem.

"Family foto": Šéfové evropských vlád na summitu v Bruselu
Šéfové evropských vlád na summitu v Bruselu

Předseda Schulz se dotknul také tématu migrace a přivítal nedávno dosaženou neformální dohodu mezi vládami členských zemí a europoslanci o vytvoření Evropské pohraniční a pobřežní stráže. Evropa by se dle jeho vyjádření měla rovněž zaměřit na vnější politiky a pracovat na zlepšení příležitostí v zemích původu migrantů, aby odtamtud nebyli lidé nuceni odcházet. Vyjádřil podporu pro vytváření „skutečných partnerství“ se zeměmi původu a tranzitu, které by ale nebyly omezeny pouze na vyřešení problémů bezpečnosti, ale měly by mít i ekonomickou, sociální a kulturní dimenzi.

Další informace