Vypořádat se s nezaměstnaností: tři ze čtyř Evropanů chce více opatření od EU

Na celoevropské úrovni se nezaměstnanost drží nad 8% a podle mimořádného průzkumu veřejného mínění Eurobarometr by tři čtvrtiny Evropanů chtěly od EU více v boji s nezaměstnaností. Předseda odpovědného parlamentního výboru Thomas Händel na tyto výsledky reagoval výzvou, aby se evropští lídři pustili do investic, které lidem zajistí kvalitní a udržitelné zaměstnání.

©AP Images/ Evropská unie-EP
©AP Images/ European Union-EP

Míra nezaměstnanosti v celé EU je nejnižší od jara 2009 (8,6%), ale mladí lidé jsou na tom o poznání hůř (18,6%). Navíc se za tímto celoevropským průměrem schovávají velké rozdíly mezi jednotlivými státy: Čechů bez práce je například jenom 4%, zatímco Řeků 24%.


V průzkumu Eurobarometr provedeného Parlamentem byli respondenti dotazováni, v kterých oblastech by si přáli více opatření EU. Boj s nezaměstnaností se ve výsledném žebříčku priorit umístil hned na druhém místě za bojem proti terorismu. Celkem 77% z 28 000 dotázaných respondentů by si přálo, aby byla EU v politice zaměstnanosti aktivnější.


„Výsledky průzkumu ukazují, že motiv založení EU jako projektu pro mír už není dostatečný. Novým cílem musí být sociální spravedlnost a boj s chudobou a nezaměstnaností. Jeden člověk ze čtyř žije podle OECD na hranici chudoby, anebo pod ní. Nezaměstnanost mladých je nepřijatelně vysoká a rostoucí podíl nejistých zaměstnání vede stále více lidí k pochybnostem o základní premise: Totiž že užší hospodářská provázanost a spolupráce vede k rostoucí prosperitě,“ komentoval výsledky průzkumu a současný přístup EU předseda výboru pro zaměstnanost, německý poslanec ze skupiny Evropské sjednocené levice Thomas Händel.


Z české perspektivy


Jak už bylo řečeno, v České republice je aktuálně nejnižší nezaměstnanost z celé EU (4%) a v nezaměstnanosti mladých ve věku 15 - 24 let máme po Maltě a Německu třetí nejlepší výsledky (10,1%). Tomu koresponduje nízká míra priority, kterou respondenti v Česku přisuzují evropské politice zaměstnanosti: Víc zásahů EU než je v současné době by si v této oblasti přálo 66% oslovených Čechů a 21% je toho názoru, že nepotřebujeme změnu přístupu. Boj s nezaměstnaností se tak umístil až na šestém místě zatímco v celoevropském průměru hned na druhém. Přesto i v Česku si většina respondentů myslí, že v boji s nezaměstnaností by měla být EU aktivnější.


Opatření EU v oblasti zaměstnanosti


- Strategie 2020 a deset hlavních priorit Junckerovy komise se zaměřují na boj s dlouhodobou nezaměstnaností, inovace, vzdělávání a sociální začleňování.


- Modernizace portálu Eures, aby efektivněji a po celé EU propojoval ty, kdo práci hledají, s těmi, kdo hledají pracovníky.


- Iniciativa pro podporu zaměstnanosti mladých lidí, která se zaměřuje na mladé do 25 let, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy


- Fond pro přizpůsobení globalizaci používaný pro intervence k vyrovnání ztrát pracovních míst v důsledku přesunu některých velkých podniků mimo EU.


- „Skills agenda for Europe“, kterou Evropská komise představila před měsícem


Detailnější informace o současných možnostech EU v boji s nezaměstnaností a očekáváních veřejnosti naleznete v brífinku Think tanku EP.