Užší výběr pro Sacharovovu cenu: Can Dündar a obhájci svobody vyjadřování v Turecku, Mustafa Džemilev, Nádija Murad & Lamjá Bašár

Poslanci dnes hlasovali o užším výběru pro ocenění obhájcům svobody myšlení: Turecký novinář Can Dündar a jeho tým, předák Krymských Tatarů Mustafa Džemilev, bojovnice proti útlaku jezídských žen Nádija Murad a Lamjá Hadží Bašár možná letos dostanou Sacharovovu cenu EP. Vítěz bude vybrán předsedou Parlamentu a předsedy politických skupin 27. října načež bude cena slavnostně udělena během plenárky 13.12. ve Štrasburku.

Nakreslené portréty finalistů pro ocenění Sacharovovou cenou ©Ali Ferzat 2016
Zleva do prava: Dündar, Džemilev, Murad & Bašár na kresbě Aliho Ferzata, laureáta ceny v roce 2011 ©Ali Ferzat 2016

Hlasování o finalistech proběhlo během společného zasedání zahraničního, rozvojového a lidskoprávního výboru. Společně mu předsedali Elmar Brok za zahraniční výbor a Linda McAvan za výbor pro rozvoj.

Užší výběr na Sacharovovu cenu

Sacharovova cena je Parlamentem každoročně udělována výjimečným osobnostem, které bojují proti nesnášenlivosti, fanatismu a potlačování svobod. Letošní finalisté jsou:

Can Dündar a jeho kolegové obhajující svobodu slova a myšlení v Turecku

V listopadu 2015 byl zatčen a obviněn z vyzrazení státního tajemství poté, co deník Cumhuriet, jehož byl šéfredaktorem, zveřejnil záznamy o tom, že turecká tajná služba předávala zbraně rebelům v Sýrii. Dündar byl odsouzen na necelých šest let vězení, proti čemuž se odvolal, ale po pokusu o jeho zastřelení z Turecka uprchl a toho času žije v exilu.

Mustafa Džemilev

Obhájce lidských práv a práv národnostních menšin Džemilev má s jejich potlačováním přímé zkušenosti. Jako půlroční dítě byl spolu se svou rodinou a celou populací Krymských Tatarů deportován do asijské části Sovětského svazu a na rodný Krym se mohl vrátit až po 45 letech. Bývalý sovětský disident, později ukrajinský poslanec a předseda zvykové vlády Krymských Tatarů (Medžlis) je v současnosti opět nucen žít mimo Krym v důsledku ruské anexe.

Nádija Murad a Lamjá Hadží Bašár

Vesnice Kočo poblíž iráckého Sindžáru byla vypleněna bojovníky ISIS v roce 2014 a Nadia i Lamjá, stejně jako další tisíce jezídských žen a dívek s podobným osudem, byly uneseny a zneužívány jako sexuální otrokyně. Podařilo se jim zachránit a snaží se upozorňovat na úděl jezídů a především žen, které jsou obětí systematického sexuálního násilí ze strany bojovníků takzvaného Islámského státu.


Sacharovova cena: Jak to funguje?

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení každoročně uděluje Evropský parlament. Byla založena v roce 1988 a je udílena jednotlivcům a organizacím, kteří obhajují lidská práva a základní svobody. Minulý rok Sacharovovu cenu získal Ráif Badawí.

Nominace na Sacharovovu cenu mohou předkládat politické skupiny nebo alespoň 40 poslanců Evropského parlamentu. Na základě těchto nominací hlasuje výbor pro zahraniční věci a rozvojový výbor o užším seznamu sestávajícím z tří finalistů. Konference předsedů složená z předsedy EP a předsedů politických skupin posléze zvolí vítěze.

Sacharovova cena

infographic illustration
Infografický průvodce procesem výběru laureáta Sacharovovy ceny