Hlavní události prosincové plenárky: Sacharovova cena, železniční balíček, Aleppo, transparentnost

Nádija Murad a Lamjá Hadží Bašár, aktivistky za práva Jezídů a dívky, které unikly ze sexuálního zotročení ISIS, převzaly na plénu Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Poslanci hlasovali o balíčku opatření na podporu železniční dopravy a mimo jiné přijali pravidla posilující transparentnost jejich vlastní práce. Vyslechli si zprávu o stavu základních práv v EU a podpořili mechanismus znovuzavedení vízové povinnosti, který by měl umožnit zavedení bezvízového styku pro občany Gruzie a Ukrajiny.

Co přineslo zasedání pléna 12. - 15.12.2016

Nádija Murad a Lamjá Hadží Bašár, převzaly na plénu Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Parlament tak vyjádřil podporu jejich boji za práva jezídské menšiny vystavené v Iráku genocidě z rukou islamistických teroristů a postavil se za oběti sexuálního násilí páchaného ISIS. „Každý den zažívají tisíckrát svou vlastní smrt,“ připomněla Lamjá Hadží Bašár úděl více než 3 500 žen a dětí, které jsou stále v zajetí a otroctví bojovníků Islámského státu. S laureátkami vedli rozhovor naši fanouškové z Facebooku.

Peklo na zemi, továrna smrti, pohřeb lidskosti: to byla slova poslanců v úterní diskusi o situaci v druhém největším syrském městě Aleppu. Vojenské jednotky napojené na prezidenta Bašára al-Asada v posledních několika dnech vedky kruté boje ve východní části města, což zhoršilo již tak katastrofální humanitární situaci civilistů. Poslanci vyzvali k zastavení bojů a otevření koridorů pro humanitární pomoc. Mnozí výrazně odsoudili roli Ruska v konfliktu.

V úterý poslanci schválili nový jednací řád Evropského parlamentu, který zvyšuje transparentnost a zjednodušuje postupy. Zvláštní pozornost je věnována deklaraci finančních zájmů a zamezení možnému střetu zájmů.

Předseda Parlamentu v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi varoval, aby se členské státy nesnažily „odsunout Parlament do podružné pozice v jednáních o brexitu“, protože by to mohlo vést k „nejtvrdšímu možnému procesu vystoupení Spojeného království z EU, což není v ničím zájmu.“

Parlament přijal usnesení o stavu základních práv v EU. V něm mimo jiné vyzývá členské státy, aby nevyvolávaly strach a nenávist vůči migrantům a žadatelům o azyl pro politické účely. Usnesení se věnuje také právům dětí na internetu a dalším tématům.

Poslanci podpořili zákaz lovu ryb v severovýchodním Atlantiku v hloubce pod 800 metrů. Tato legislativa EU zajišťuje ochranu citlivých mořských ekosystémů tím, že na určitých místech zakazuje výlov ze dna.

Ve středu poslanci schválili nové právní předpisy týkající se železniční dopravy, které mimo jiné stanoví, že veřejné zakázky týkající se vnitrostátní osobní železniční dopravy v zemích EU budou muset projít výběrovým řízením. Tato pravidla si rovněž kladou za cíl zvýšit investice a rozvoj nových obchodních služeb.  Takzvaný čtvrtý železniční balíček by měl zvýšit konkurenci a zlepšit nabídky služeb pro cestující.

Předsedové parlamentu, Komise a Rady EU podepsali v úterý závazek pro rok 2017, že jejich instituce urychlí přijetí právních předpisů v oblasti zaměstnanosti, sociální politiky a přistěhovalectví.

Poslanci vyzvali uzbecké orgány, aby přijaly opatření proti nucené práci ve farmách na  bavlnu. Dohodli se, že začlení textilní průmysl do dohody o spolupráci mezi EU a Uzbekistánem z roku 1999.

Pro Martina Schulze byla prosincová plenárka de facto poslední v roli předsedy Evropského parlamentu. Na příští schůzi pléna (17.1.2017) bude zvolen nový předseda a nové vedení parlamentních výborů a dalších orgánů EP.

Další informace

Evropský parlament online