„Budu mluvčím celého Parlamentu,“ prohlásil nový předseda Antonio Tajani

V polovině současného funkčního období volili poslanci nové vedení Parlamentu a Antonio Tajani se stal jeho předsedou. Vystřídal tak po pěti letech v čele Martina Schulze a povede EP až do příštích voleb v roce 2019. Ital z klubu lidovců zvítězil s 351 hlasy ve čtvrtém kole v úterý 17. ledna 2017 nad svým kompatriotem z klubu socialistů Giannim Pittellou, pro kterého hlasovalo 282 poslanců. Ve středu 18. ledna se dále volilo 14 místopředsedů a 5 kvestorů; jedním z místopředsedů je Pavel Telička.

Antonio Tajani
Antonio Tajani po vyhlášení výsledků posledního kola volby

„Byl to dlouhý den demokracie,“ komentoval A. Tajani na tiskové konferenci po svém zvolení vyčerpávající vyjednávání během celkem dvanáctihodinového volebního maratonu, který se protáhnul na maximálně přípustná čtyři kola volby.


Ve prvním projevu po zvolení poděkoval svému  předchůdci Martinu Schulzovi za jeho práci pro Parlament a také všem poslancům bez ohledu na to, pro jakého kandidáta hlasovali. „Budu předsedou za všechny,“ ujistil poslance a dodal, že se bude zasazovat, aby byl Parlament silným partnerem pro vlády členských států. Antonio Tajani krom toho připomněl oběti ničivého zemětřesení, které minulý rok postihlo Itálii, a věnoval jim symbolicky své zvolení.

Dvanáctihodinové klání

Volení předsedy bylo zahájeno v devět hodin ráno představením jednotlivých kandidátů a skončilo v devět hodin večer. V prvních třech kolech se o nejvyšší post v Parlamentu ucházelo šest kandidátů, když na poslední chvíli odstoupil liberál Guy Verhofstad na základě dohody o spolupráci s Tajaniho lidovci. Šestice zahrnovala italského socialistu Gianniho Pittellu, belgickou konzervativní poslankyni Helgu Stevens, britskou poslankyni za Zelené Jean Lamberts, italskou komunistku Eleonoru Forenza a Rumuna Laurentiu Rebegu ze skupiny Evropa národů. Kandidát lidovců Antonio Tajani v každém ze čtyř kol obdržel relativně nejvíc hlasů, ale nebyla to absolutní většina. Proto se ve čtvrtém kole rozhodovalo prostou většinou mezi dvěma nejsilnějšími kandidáty (Tajani vs. Pittella).


Antonio Tajani


Poslancem Evropského parlamentu se stal již v roce 1994 a následně byl dvakrát znovu zvolen. Lavice Parlamentu opustil v roce 2008, aby přešel do Evropské komise, kde měl jako komisař na starosti dopravu. V roce 2010 pak převzal portfolio komisaře pro průmysl a podnikání. Od roku 2014 se nicméně do Parlamentu znovu vrátil a to v roli místopředsedy EP.

Tajani je vzděláním právník; dříve pracoval pro italskou armádu a poté jako novinář mimo jiné pro milánský deník „Il Giornale“. Do vysoké politiky vstoupil se stranou „Forza Italia“ Silvia Berlusconiho a byl také jeho mluvčím v letech 1994 - 95. Antonio Tajani je ženatý a má dvě děti.

V celkovém pořadí je to třicátý předseda Evropského parlamentu a patnáctý pokud počítáme jeho předchůdce od roku 1979, kdy byl EP poprvé zvolen přímo občany EU.

Další informace