Nová pravidla pro insolvenční řízení: druhá šance pro životaschopné podniky

Každoročně padne asi 1,7 milionu pracovních míst za oběť platební neschopnosti, kdy podnik již není schopen platit své účty a hrozí mu likvidace. 400 tisíc míst z toho jde na vrub přeshraničním případům insolvence, tedy případům týkajícím se více členských zemí EU. Ve středu poslanci schválili nová pravidla pro přeshraniční insolvenční řízení, která dávají "druhou šanci", a zahrnují nejen konkurzy, ale i před-úpadková řešení, která by pomohla slušným podnikům přežít počáteční krizi.

exekutorské kladívko a dům
Nová pravidla dají podnikům ve finančních těžkostech druhou šanci. ©BELGA/AGEFOTOSTOCK/Bilderbox

Každoročně čelí v EU platební neschopnosti kolem 200 tisíc podniků a v ohrožení je tak 1,7 milionu pracovních míst. Zhruba 50 tisíc případů insolvence, týkajících se 400 tisíc pracovních míst, má přeshraniční charakter, tj. mají dopad ve více členských zemích.


Cílem nových pravidel pro úpadky podniků s dopadem ve více členských státech, která nahradí ta současná z roku 2000, je místo likvidace podporovat restrukturalizaci podniků v obtížích a vytvářet podnikatelsky vstřícné prostředí. Prostřednictvím přístupu “záchrana a zotavení” by měla být čestným a životaschopným společnostem nabídnuta druhá šance.


Jedním ze základů nových pravidel je definice „centra hlavního zájmu“, které je podstatné pro určení toho, ve kterém členském státě bude sídlit soud, který zahájí hlavní insolvenční řízení. Zpravidla to bude soud v místě sídla dlužníka. Nová pravidla se tak snaží zabránit stranám řízení, aby těžily z rozdílů mezi vnitrostátními právními předpisy různých zemí (tzv. forum shopping).

18 %

Až 18 % ze všech úspěšných podnikatelů při svém prvním pokusu ztroskotalo.